Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Wolfgang Amadeus Mozart

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Salzburg, Austria (1756 – 1791)

Wolfgang Amadeus Mozart (a właściwie Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart) urodził się w Salzburgu dnia 27 stycznia 1756. Przez wielu jest uważany za największego kompozytora wszech czasów. Skomponował między innymi opery „Don Giovanni” KV. 527, „Wesele Figara” KV. 492, „Czarodziejski Flet” KV. 620, „Cosi fan tutte” KV. 588. Największe dzieła Mozarta to chociażby Requiem d-moll KV. 626, „Eine kleine Nachtmusik” G-dur KV. 525, Symfonia „Jowiszowa” C-dur KV. 551. Większość dzieł wielkich kompozytorów nosi oznaczenie ‘Op. ’ (łac. opus), zaś prace Mozarta opatrzone są literami ‘KV.’ pochodzącymi od nazwiska barona Kochla, dziewiętnastowiecznego pisarza, który jako pierwszy skatalogował cały dorobek Amadeusa.

Wielkim rywalem Mozarta był Włoch Antonio Salieri - dziś już zapomniany kompozytor. Salieri był kapelmistrzem orkiestry na dworze Józefa II. Pojawiły się nawet pogłoski, że z zazdrości Salieri otruł swojego rywala. Mozart zakochał się w Aloysii Weber - sopranistce z Mannheim. Jednak nie porzucił dla niej kariery. Gdy Aloysia była już mężatką, wówczas zaczął się interesować jej młodszą siostrą - Constanze. Ożenił się z nią w 1782 r., wbrew sprzeciwom ojca Amadeusa - Leopolda.

Mozart z powodu swej rozrzutności, choć zarabiał nieźle, to przez ostatnie 4 lata żył w nędzy. Jesienią 1791 r. stan jego zdrowia pogorszył się znacznie, a od 20 listopada nie wstawał z łóżka. 1 grudnia został mianowany dyrektorem muzycznym katedry św. Stefana w Wiedniu, co wreszcie mogło położyć kres jego problemom finansowym. Niestety zmarł cztery dni później.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

1 426 789słuchaczy w sumie
34 761 740scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez