Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Vader

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1983 roku w Olsztynie z inicjatywy gitarzysty Zbigniewa „Viki” Wróblewskiego oraz Piotra „Petera” Wiwczarka, pełniącego wówczas funkcję basisty. W początkowym okresie działalności muzyka Vader oscylowała wokół speed i heavy metalu inspirowanego dokonaniami grup Judas Priest i Accept. Po 1985 roku za sprawą odnoszącego wówczas największe sukcesy kwartetu Slayer, grupa Vader zwróciła się w stronę thrash, a następnie death metalu.

Liderem Vader nieprzerwanie od początku istnienia jest Piotr „Peter” Wiwczarek, który w latach późniejszych objął funkcję gitarzysty i wokalisty. Muzyk jest także głównym kompozytorem i autorem tekstów formacji. W swej twórczości zespół nawiązuje m.in. do twórczości H.P. Lovecrafta oraz porusza takie zagadnienia jak śmierć czy wojna. Grupa była sześciokrotnie nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Jest to także pierwszy zespół historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo było notowane na liście Oricon w Japonii.

Z biegiem lat formacja zyskała status legendy oraz znaczącego źródła inspiracji dla późniejszych grup muzycznych, takich jak: Decapitated, Dissenter, czy Yattering. Vader, wraz z takimi grupami jak Imperator, Exorcist, Armagedon, Slashing Death i Convent, zaliczany jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce. Nazwa zespołu nawiązuje do fikcyjnej postaci Dartha Vadera bohatera sagi Gwiezdne Wojny. Według danych z 2002 roku wydawnictwa zespołu sprzedały się na świecie w nakładzie przekraczającym 500 000 egzemplarzy.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

249 113słuchaczy w sumie
15 331 403scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • FlauschiHasi

  saw them last Saturday with Kreator, Sodom and Arch Enemy. They kind of stole the show lol. Love these guys =)

  16 XII 0:25 Odpowiedz
 • SergeyBolnoy

  Здрасьтите! А? Таки вышел первый альбом нашей новой с Виктором Э. группы. Альбом называется Шаткий Мост Над Бесконечной Пропастью. Пожалуйста. https://yadi.sk/d/O9rR9rJFaYgFw http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=4821353 Опрос для тех, кто уже послушал хотя бы кусочек с альбома. http://vk.com/wall-50124688_127

  28 XI 17:12 Odpowiedz
 • alex-shkola

  The Final Massacre!

  22 XI 16:10 Odpowiedz
 • H-channie

  Last.FM: ''Just to troll you guys, we're not going to add Tibi Et Igni any time soon. ktnxbai.''

  17 XI 19:35 Odpowiedz
 • lulled

  @BTsGraveland my guess would be: it has a Metallica cover (Fight Fire With Fire) as bonus. So I think Metallica fans downloaded this record or maybe just this track to check out Vader's version of it.

  16 XI 18:54 Odpowiedz
 • BTsGraveland

  Why does Necropolis have the most listens? There's nothing wrong with the record at all, but it seems a strange album of Vader's to be the most listened. I expected De Profundis, Litany or Welcome to the Morbid Reich to be the most popular.

  10 XI 5:40 Odpowiedz
 • IFOAMetal

  VADER confirmed: IN FLAMMEN Open Air 2015 - www.in-flammen.com DAERK FUNERAL / ENTOMBED AD / ANAAL NATHRAKH / HELL MILITIA and many more..

  2 XI 11:55 Odpowiedz
 • PP667

  i to natychmiast!

  31 X 7:58 Odpowiedz
 • Kitten-of-love

  Come to Poland!

  29 X 3:15 Odpowiedz
 • InferiCorpse

  The newest album is actually pretty neat. Last time only Impressions in Blood left such a strong impact on me

  28 X 18:09 Odpowiedz
 • METALLER1992

  Great band, included last album!

  28 X 8:36 Odpowiedz
 • Woland666

  berserker619 - najnowsze dzieło Vadera to 100 % nuda,taka naprawdę porządna.Gdzie tej płycie do "Impressions in Blood"? A o Behemocie nawet nie wspominaj,bo "The Satanist" to dwie półki wyżej.

  20 X 20:39 Odpowiedz
 • jasiek10212

  Morbid Reich / The Ultimate Incantation

  14 X 11:13 Odpowiedz
 • Mistermasyl

  Imho solówki są zajebiste na TEI :)

  10 X 12:34 Odpowiedz
 • bloody72

  pozdrowienia ze Śląska dla fanów Vader

  4 X 16:55 Odpowiedz
 • kenediusze

  Solówki i klawisze to akurat najsłabsze elementy albumu, co nie zmienia faktu że to najlepszy Vader od czasów Litany, już jestem tego stuprocentowo pewien. Złapali wiatr w żagle, no i dobrze; koncertowo też jest bdb.

  29 IX 21:27 Odpowiedz
 • berserker619

  Najnowszy album to pierniczone arcydzieło! Świetne są te melodyjne solóweczki! Behemoth może possać Vaderowi!

  29 IX 19:21 Odpowiedz
 • Yuzefff

  Gdyby Vader śpiewał po polsku to nie miałby sobie równych...

  29 IX 13:29 Odpowiedz
 • waarsnico

  Tibi Et Igni, most underrated death metal album of '14.

  26 IX 13:28 Odpowiedz
 • kenediusze

  Fajne to Tibi Et Igni. Thrashowa polewka im służy, heavymetalowe solówki może mniej, ale słucha się tego bardzo miło, zaskakująco świeża płyta. Chyba najlepsza od... o cholera, od Revelations co najmniej.

  26 IX 8:58 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 3433

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez