Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Vader

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1983 roku w Olsztynie z inicjatywy gitarzysty Zbigniewa „Viki” Wróblewskiego oraz Piotra „Petera” Wiwczarka, pełniącego wówczas funkcję basisty. W początkowym okresie działalności muzyka Vader oscylowała wokół speed i heavy metalu inspirowanego dokonaniami grup Judas Priest i Accept. Po 1985 roku za sprawą odnoszącego wówczas największe sukcesy kwartetu Slayer, grupa Vader zwróciła się w stronę thrash, a następnie death metalu.

Liderem Vader nieprzerwanie od początku istnienia jest Piotr „Peter” Wiwczarek, który w latach późniejszych objął funkcję gitarzysty i wokalisty. Muzyk jest także głównym kompozytorem i autorem tekstów formacji. W swej twórczości zespół nawiązuje m.in. do twórczości H.P. Lovecrafta oraz porusza takie zagadnienia jak śmierć czy wojna. Grupa była sześciokrotnie nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Jest to także pierwszy zespół historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo było notowane na liście Oricon w Japonii.

Z biegiem lat formacja zyskała status legendy oraz znaczącego źródła inspiracji dla późniejszych grup muzycznych, takich jak: Decapitated, Dissenter, czy Yattering. Vader, wraz z takimi grupami jak Imperator, Exorcist, Armagedon, Slashing Death i Convent, zaliczany jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce. Nazwa zespołu nawiązuje do fikcyjnej postaci Dartha Vadera bohatera sagi Gwiezdne Wojny. Według danych z 2002 roku wydawnictwa zespołu sprzedały się na świecie w nakładzie przekraczającym 500 000 egzemplarzy.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

246 936słuchaczy w sumie
15 152 798scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • Woland666

  berserker619 - najnowsze dzieło Vadera to 100 % nuda,taka naprawdę porządna.Gdzie tej płycie do "Impressions in Blood"? A o Behemocie nawet nie wspominaj,bo "The Satanist" to dwie półki wyżej.

  20 X 20:39 Odpowiedz
 • jasiek10212

  Morbid Reich / The Ultimate Incantation

  14 X 11:13 Odpowiedz
 • Mistermasyl

  Imho solówki są zajebiste na TEI :)

  10 X 12:34 Odpowiedz
 • bloody72

  pozdrowienia ze Śląska dla fanów Vader

  4 X 16:55 Odpowiedz
 • kenediusze

  Solówki i klawisze to akurat najsłabsze elementy albumu, co nie zmienia faktu że to najlepszy Vader od czasów Litany, już jestem tego stuprocentowo pewien. Złapali wiatr w żagle, no i dobrze; koncertowo też jest bdb.

  29 IX 21:27 Odpowiedz
 • berserker619

  Najnowszy album to pierniczone arcydzieło! Świetne są te melodyjne solóweczki! Behemoth może possać Vaderowi!

  29 IX 19:21 Odpowiedz
 • Yuzefff

  Gdyby Vader śpiewał po polsku to nie miałby sobie równych...

  29 IX 13:29 Odpowiedz
 • waarsnico

  Tibi Et Igni, most underrated death metal album of '14.

  26 IX 13:28 Odpowiedz
 • kenediusze

  Fajne to Tibi Et Igni. Thrashowa polewka im służy, heavymetalowe solówki może mniej, ale słucha się tego bardzo miło, zaskakująco świeża płyta. Chyba najlepsza od... o cholera, od Revelations co najmniej.

  26 IX 8:58 Odpowiedz
 • ----GLUK----

  grime

  23 IX 18:16 Odpowiedz
 • BTsGraveland

  Thorgrimm6, I think the Revelations period is their finest work. So basically, the Reign Forever World EP, Revelations and Blood EP. I'm not sure how popular or shared my opinion is, but certainly give those three a listen. Some essential advice I'll give you is to not underestimate Vader EPs. Many bands have their EPs as optional listening. Not Vader. Some of their finest work is on EPs (The Art of War is another). So be sure to check out Reign Forever World and Blood.

  22 IX 15:02 Odpowiedz
 • szcze_pan

  Wiader.

  21 IX 18:48 Odpowiedz
 • sulibor

  Będą do zgarnięcia wejściówki na koncert w Krakowie 20 września: http://www.metalmundus.pl/news.php?readmore=15301 Zachęcam i życzę powodzenia!

  17 IX 11:04 Odpowiedz
 • ArrTheMesia

  @Thorgrimm6: No way man, De Profundis and Litany seriously their the best albums, and it's early works, yeah... but my favorites are Impressions in Blood with Revelations, it's more nowadays, check this if you want to hear some of their later albums, especially I recommend Impressions in Blood.

  16 IX 17:19 Odpowiedz
 • Aladin001

  @Thorgrimm6 De Profundis and Litany are generally considered the best.

  14 IX 11:29 Odpowiedz
 • Aki_Kato

  Hi. My new album available for download! Listen it full. Post-Rock, Atmospheric-metal http://www.lastfm.ru/music/Aki+Kato

  12 IX 18:02 Odpowiedz
 • Ikhsanreval

  TOP

  11 IX 7:44 Odpowiedz
 • knight_88

  New album is awesome! Great work! [24]

  6 IX 16:16 Odpowiedz
 • Roust666

  De Profundis is the best album of the band.

  5 IX 14:39 Odpowiedz
 • nathix13

  they have an original name for a death metal band

  4 IX 0:17 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 3422

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez