Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Tom Waits

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Tom Waits to niesamowicie barwna postać. Wyglądem przypominający barowego pijaka, z często zachrypniętym, szorstkim głosem jest jednym z najbardziej oryginalnych twórców, który wciąż potrafi oczarować i zaskoczyć. W jego muzyce krzyżują się wpływy takich gatunków jak jazz, blues, rock and roll, czy tradycyjny pop. Sam muzyk do tworzenia swoich utworów wykorzystuje szereg rozmaitych instrumentów. Gra na klawiszach, gitarze, akordeonie oraz wielu niekonwencjonalnych instrumentach. Samą twórczość Waitsa możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy - od początku lat 70. do wydania Swordfishtrombones w 1983 roku. Zamieszkał na bulwarze w Santa Monica, utrzymywał się z dorywczych prac. Poza tym grał i pił w nocnych klubach. Jego dokonania z tamtych czasów opisują z resztą takie właśnie lokale spod ciemnej gwiazdy, dekadenckie imprezy oraz nocne ekscesy. Przełomem w jego karierze było spotkanie reżysera Francisa Forda Coppoli, który zaproponował mu nagranie muzyki do jego filmu. Na planie filmowym poznał również swoją przyszłą żonę Kathleen Brennan. Lata 80. to już nowy Waits. Przełomem były tu płyty Swordfishtrombones, Rain Dogs oraz Franks Wild Years. Mają o wiele bardziej rozbudowaną stylistykę. Tom Waits zaczął używać sporo nietypowych instrumentów, z których wydobywa interesujące dźwięki. Zmieniły się również teksty piosenek. Nie opisują już małych spelunek, w których przesiadywał muzyk. Stały się o wiele bardziej mroczniejsze, wydobywające surrealistyczne piękno amerykańskich miast. Album Rain Dogs uważany jest przez krytyków za najbardziej zwrotny i ostateczny punkt przemiany w karierze.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

1 347 919słuchaczy w sumie
79 584 630scrobbli w sumie
#403 w rankingach z ostatniego tygodnia
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez