Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Skaldowie

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Skaldowie – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965 roku. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, rock’n’roll, jazz, big-beat oraz muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Jacek Zieliński oraz Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Fasiński.
Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej – skaldów.

Oficjalnie zespół zadebiutował w październiku 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, zdobywając pierwsze miejsce za utwór „Moja czarownica” do słów Wiesława Dymnego. W 1966 Skaldowie zajęli 1. miejsce w Koncercie młodości, a także wzięli udział w zdjęciach do pierwszej polskiej komedii muzycznej „Mocne uderzenie”. W tym samym roku wygrali również Wiosenny Festiwal Muzyki Nastolatków w Gdańsku, a w dorocznej ankiecie miesięcznika „Jazz” zostali ogłoszeni talentem roku, oraz co dziwne, zespołem najbardziej niedocenianym przez młodzież. W lutym 1967 drugą radiową piosenką miesiąca została „Między nami morze”, a 14 marca ukazała się pierwsza płyta zespołu pod tytułem Skaldowie. Kilka dni potem miała miejsce premiera filmu „Mocne uderzenie”. Na V KFPP w Opolu Andrzej Zieliński wraz z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim otrzymał nagrodę za utwór „Uciekaj, uciekaj” w wykonaniu Skaldów.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

23 995słuchaczy w sumie
347 840scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • matteo_k

  Krywań Krywaniem, ale "Od wschodu do zachodu..." to jest dopiero płyta. Tak mistrzowskiego połączenia popowej przystępności z progresywnymi zapędami często się w polskiej muzyce nie spotyka (np. Mateusz IV)

  25 V 10:29 Odpowiedz
 • Trolllis

  Właśnie odkryłem dla siebie ich album 1996-go roku "Podróż magiczna". To jest coś niesamowitego! Praca na światowym poziomie!

  22 XII 2014 Odpowiedz
 • SirUrias

  "Pink Floyd czy inne badziewia" WTF

  17 XI 2014 Odpowiedz
 • VasTell

  Takie zespoły jak Radiohead, Pink Floyd czy inne badziewia nawet nie mogą do nas startować!! [3]

  1 X 2014 Odpowiedz
 • kyfi_rachman

  Weź mnie nawet nie mów o tym zasranym listonoszu, przez reklamy Tymbarku i Jaką tam melodię mam ciężką i chyba już nieodwracalną alergię na skądinąd dobry zespół, w dzieciństwie bardzo dobrze mi się kojarzący x_x

  19 VIII 2014 Odpowiedz
 • AniRockAniMetal

  te jazz-rockowe rzeczy naprawdę spoko. Przez nie patrząc ostro widać jak goście chałturzyli przez większość swego życia. Badziewne piosenki o listonoszu i wiolonczelistce Wioli za marne swoją drogą pieniądze. Mogli być znani tylko w podziemiu, ale naprawdę być tam ikoną, a tak są znani wszystkim jako stare dziadki w okularach. Wielkie brawa!

  28 V 2014 Odpowiedz
 • Kawsoon

  Chłopaki szacun za to co robicie dla Polski, za to jak nas rozsławiacie na arenie międzynarodowej!! Dziękuję za to, że jesteście!! Pamiętajcie, macie wiernych fanów. A takie zespoły jak Radiohead, Pink Floyd czy inne badziewia nawet nie mogą do was startować!! Pozdrowienia, wierny fan na całe życie!! :)

  12 II 2014 Odpowiedz
 • lavendovaa

  ♫ ♫ ♫ Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał ♫ ♫ ♫ [2]

  12 VI 2013 Odpowiedz
 • mikixb

  Z fascynacją odkrywam każde kolejne Ich nagranie, którego jeszcze nie znam. Coś wspaniałego, mogę tak słuchać bez końca, każda piosenka jest przesympatyczna!

  9 V 2013 Odpowiedz
 • NiegrzecznyxD

  Fanów zespołu Skaldowie zapraszam do nowej grupy: Skaldowie :)

  7 V 2013 Odpowiedz
 • mariuszgr4

  Skaldowie uosabiają to, co najszlachetniejsze w polskiej muzyce rozrywkowej, i to nie tylko przełomu 60. i 70. lat, ale pojmowanej szerzej. Teksty pisali dla nich nawet nie tyle dobrzy tekściarze, co po prostu poeci: Leszek Aleksander Moczulski, Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski. http://blognroll.blox.pl/2013/02/Wszystko-mi-mowi-ze-wciaz-kocham-starych-Skaldow.html

  14 II 2013 Odpowiedz
 • kubus18

  ♫ ♫ ♫ Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał ♫ ♫ ♫

  3 II 2013 Odpowiedz
 • KeyWiz

  Dobrze, że śpiewali po rosyjsku! Rosja kocha ; }

  3 I 2013 Odpowiedz
 • bastek1215

  Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał - az sie przypomnialy lata dziecinstwa, jak rodzice puszczali to non stop na jamniku :D)

  16 XI 2012 Odpowiedz
 • hayati91

  'Miłość przez wieki się nie zmienia'- coś wspaniałego :)

  14 VI 2012 Odpowiedz
 • Kwas91

  'Prześliczna wiolonczelistka' - jakie to lekkie, a jednocześnie tak świetne. Prześliczna wio, wiolo, wiolonczelistka la la la :)

  1 VI 2012 Odpowiedz
 • deafnezz

  "Nie widzę Ciebie" - można się nieźle wkręcić!

  5 V 2012 Odpowiedz
 • carpetxcrawler

  "Krywań, Krywań" to jedno z największych dzieł polskiego rocka. Szkoda, że mało kto o nim słyszał, teraz jest reedycja, zachęcam do zakupu!

  10 XII 2011 Odpowiedz
 • john_lodge

  warto zdobyć nowe - limitowane - wydanie płyty "Stworzenie świata część druga" (Kameleon Records), mastering jest czujny i dorzeczny, ale przede wszystkim płyta zawiera kapitalne bonusy! polecam

  16 XI 2011 Odpowiedz
 • basyaklim

  <3

  21 IX 2011 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 73

Najczęściej słuchane przez