Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Ryszard Riedel

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 roku w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 w Chorzowie) – wokalista zespołu Dżem, autor większości tekstów piosenek. Uznawany za jednego z najlepszych wokalistów w historii polskiej muzyki rockowej. Początkowo Riedel był siłą napędową całego zespołu. Nie tylko śpiewał, ale i pisał teksty piosenek, grał na harmonijce ustnej, miał wkład w komponowanie muzyki, projektował okładki płyt.

Przez wiele lat współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Ryśkiem Skibińskim, Leszkiem Winderem, Józefem Skrzekiem, Nocną Zmianą Bluesa, itp.

Ryszard Riedel bywa określany przez niektórych jako Ostatni hippis naszych czasów. Prowadzony przez niego tryb życia miał wiele negatywnych stron, naznaczony był między innymi przez narkotyki (głównie heroinę), a ponieważ zdominowały one jego życie, dochodziło do wielu spięć między nim, a zespołem, który nie mógł zrozumieć skomplikowanej psychiki swojego lidera i wokalisty.

W maju roku 1994 został usunięty z Dżemu. Jako przyczynę członkowie zespołu w jednym z wywiadów radiowych podali niemożność dalszej wspólpracy i ciągłego dostosowywania występów do niedomagajacego i przegrywajacego z nałogiem Riedla. Zespół zawiesił swojego lidera gdy ten przebywał w szpitalu (od 13 lipca). Już wtedy, strasznie wychudzony organizm wokalisty był podatny na wszelkie choroby. Członkowie zespołu później wstydząc sie tej decyzji próbowali ją zatuszować, między innymi w filmie o Riedlu nie ma na ten temat jakiejkolwiek wzmianki.

Trend słuchacza

382słuchaczy w sumie
10 313scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • VasTell

  Głupi ćpun, który śpiewając nie potrafił prawidłowo artykułować słów. A jego synek (sebastian riedel z cree) poszedł w ślady tatusia (też śpiewa i z babcią gotuje kompot z maku), pewnie myśli, że będzie też gwiazdą.[2]

  25 VIII 2014 Odpowiedz
 • RymoTechnik

  Człowiek z wielką charyzmą, fenomen

  30 VII 2012 Odpowiedz
 • MollyKittywink

  Rysiek ! Na zawsze w sercach !

  12 V 2012 Odpowiedz
 • Jena110494

  Richard najlepszy ;]

  10 III 2011 Odpowiedz
 • Bociak

  Wielcy znawcy, jak tak wam się nie podobają muzycy którzy ćpali, to niestety ominie was wiele wykonawców którzy z używkami mieli do czynienia. Jeśli się nie podoba to spoko, mi to nie przeszkadza dopóki ktoś zaczyna bezczelnie trollować

  27 I 2011 Odpowiedz
 • macrzy

  Gratulacje. własnie wydaje ci się że jesteś fajny.

  10 I 2011 Odpowiedz
 • LysyCoJeKoty

  @down Wypierdalaj na tibie "czarnuchu z dzielni" bo tutaj się nie popiszesz jak przed swoimi kolegami z podstawówki tym że umiesz klnąć, więc żegnaj i słuchaj dalej swojego pr0 ganksta mada faka rapu i żyj w swoim ghettcie.

  5 XII 2010 Odpowiedz
 • LysyCoJeKoty

  PanPlaneta czy ty masz jakieś problemy ze sobą ? Biją cie w domu lub masz jakieś zaburzenia umysłowe, nie wiem ale jeśli chcesz o tym porozmawiać to zapraszam na SH i pozdrawiam. [ja wcale nie zaczynam hejtu]

  4 XII 2010 Odpowiedz
 • Avrione

  Był cudownym człowiekiem jakich teraz jest mało .. Jego muzykę poznałam dopiero niespełna rok temu,wcześniej słuchałam badziewia ale gdy usłyszałam jedną piosenkę Dżemu przerzuciłam się na muzykę która ma przesłanie a komercje zabiłam,pokroiłam,zakopałam i posadziłam kaktusy by w moim życiu nigdy się nie odrodziła.

  11 XI 2010 Odpowiedz
 • sebol1979

  ...rysiek to byl gosc...to najlepszy polski wokalista...oryginal jedyny w swoim rodzaju...towarztszy mi w zyciu od lat...a wszystkim cynicznym frajerom typu panplaneta dziekujemy za komentarze..poprostu spierdalaj szczawiu...

  20 VI 2010 Odpowiedz
 • Mori_666

  Rysiek był najlepszy i w naszej pamięci zawsze taki będzie! Na zawsze Rysiek i Dżem! :)

  14 VI 2010 Odpowiedz
 • akutar

  @PanPlaneta , jak taki z ciebie kozak to sam weź i zaśpiewaj :P Riedel po prostu brał mikrofon do ręki i swoimi strunami głosowymi wyczyniał cuda! poza tym Rysiek nigdy nie zabiegał o to by być gwiazdą... choć oczywiście każdy ma wolność,nie każdemu się musi podobać. Tylko po co oczerniać człowieka który nie żyje? Przecież takiej osobie jak Riedel szacunek się należy.

  6 V 2010 Odpowiedz
 • ElvenWarrior

  ale Rysiek nie grał rocka mistrzu

  17 IV 2010 Odpowiedz
 • Krl4991

  To uwierz!!! Teraz już nie ma takich muzyków, nie wolno nam zapominać o takim talencie!!! :)

  26 II 2010 Odpowiedz
 • dirtybrain

  "Uznawany za jednego z najlepszych wokalistów w historii polskiej muzyki rockowej." no kurwa nie wierzę.

  18 II 2010 Odpowiedz
 • unreallydreams

  pamiętajmy.. Richard.. <3

  17 I 2010 Odpowiedz
 • enu665

  cover "Czerwony jak cegła" - http://www.youtube.com/watch?v=y4GFnQDnIus !!

  24 XII 2009 Odpowiedz
 • radwan1992

  Jak macie obrażać Ryśka, to się lepiej nie wypowiadajcie, nie znacie jego historii i zmagania się z nałogiem. niejeden z was może skończyć na dworcu "ze strzykawka w sercu"... Ryszard tworzył piękną muzykę która na długo zostaje w mej pamięci.

  7 XII 2009 Odpowiedz
 • PanPlaneta

  Głupi ćpun, który śpiewając nie potrafił prawidłowo artykułować słów. A jego synek (sebastian riedel z cree) poszedł w ślady tatusia (też śpiewa i z babcią gotuje kompot z maku), pewnie myśli, że będzie też gwiazdą.

  15 VIII 2009 Odpowiedz
 • gosiaczek618

  Do kołyski to jest cudo:) .. w życiu piękne są jednak tylko chwile.. [+.+]

  30 VII 2009 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 41

Najczęściej słuchane przez