Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Portishead

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Bristol, Wielka Brytania (1991 – obecny)

Brytyjski trip-hopowy zespół muzyczny utworzony w 1991r. w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

http://www.portishead.co.uk/
https://myspace.com/portisheadalbum3
https://www.facebook.com/portishead

Portishead są uważani za jednych z pionierów trip-hopu oraz za jeden z najbardziej wpływowych brytyjskich zespołów ostatnich lat. Brzmienie Portishead dość znacznie różni się od tego co prezentuje Tricky lub Massive Attack, jest znacznie bardziej instrumentalne i przygnębiające.

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy małego miasteczka oddalonego 12 mil od Bristolu, w którym urodził się założyciel zespołu Geoff Barrow.

Grupa powstała w 1991 roku z inicjatywy multiinstrumentalisty Geoffa Barrowa i wokalistki Beth Gibbons. Barrow juz wcześniej współpracował z innymi wykonawcami trip-hopowymi z Bristolu, zespołem Massive Attack i Trickym.
W 1994 roku podpisali kontrakt z wytwórnią Go! Beat Records i wydali pierwszy album „Dummy”, przy współpracy z gitarzystą Adrian Utleyem. Album był wielkim sukcesem zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.
Drugi album, zatytułowany „Portishead”, ujrzał światło dzienne w 1997 roku. Pierwszym singlem został utwór „All Mine”. Nastepnie, w roku 1998, zarejestrowano koncert w Roseland w Nowym Jorku z nowymi, orkiestrowymi aranżacjami utworów zespołu, który wydano również na DVD.

23 stycznia 2008 na oficjalnej stronie zespołu pojawiła się informacja o wydaniu nowej płyty zatytułowanej „Third”. Jej premiera nastąpiła 28 kwietnia 2008. Płyta zawiera 11 nowych utworów.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

1 880 801słuchaczy w sumie
71 217 840scrobbli w sumie
#202 w rankingach z ostatniego tygodnia
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez

 • Microbot

  Najczęściej słuchający
 • VELVETPILL

  Najczęściej słuchający
 • zi

  Najczęściej słuchający
 • paveum

  Najczęściej słuchający

Biuletyn e-mail

Universal Music Group Zdobądź ekskluzywną wycieczkę, publikację oraz promocyjne informacje na temat Portishead od Universal Music.