Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Martha Argerich

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Martha Argerich (ur. 5 czerwca 1941), pianistka pochodzenia argentyńskiego.

Martha Argerich urodziła się w 1941 roku w Buenos Aires, tam również spędziła dzieciństwo i w wieku 8 lat dała swój pierwszy koncert. W roku 1955 przeniosła się do Europy. Szkoliła się w Wiedniu, u Friedricha Guldy oraz u Madeleine Lipatti i Nikita Magaroff w Genewie.

Międzynarodową karierę rozpoczęła w 1957 roku zdobywając pierwsze nagrody w konkursach fortepianowych w Bolzano i w Genewie, lecz przerwała ją na 4 lata i kształciła się dalej u Stefana Askenase. W roku 1965 zdobyła pierwszą nagrodę w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, w Warszawie. Wywołała skandal w 1980 roku, gdy opuściła jury X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, po tym jak wyeliminowano Ivo Pogorelicha z półfinałów konkursu.

W 1978 roku dała swój ostatni recital solo, zaś w roku 1984 dokonała ostatniego nagrania solowego. Od tego czasu wykonuje przede wszystkim muzykę kameralną i koncerty.

Uznanie zdobyła głównie dzięki nagraniom muzyki Chopina, Prokofiewa, Ravela, Rachmaninowa i Liszta. Nagrywa dla wielu wytwórni płytowych, przede wszystkim zaś dla Deutsche Grammophon. W nagraniach towarzyszyli jej m.in.: Claudio Abbado, Charles Dutoit, Mischa Maisky, Gidon Kremer i Mścisław Rostropowicz.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

93 588słuchaczy w sumie
1 176 748scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez