Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Marek Jackowski

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Marek Jackowski (ur. 11.12.1946, zm. 18.05.2013) – polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor.

Jest absolwentem Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas studiów w latach 1965-67 grał w łódzkiej grupie Impulsy. Grupę tę przekształcił potem we własny zespół Vox Gentis. Był to początkowo kwintet grający blues rocka, a później - duet gitar elektrycznych Marek Jackowski - Zbigniew Frankowski.

Potem Jackowski wyprowadził się do Krakowa, gdzie nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami. Współpracował tam z grupą Anawa (1969-73), z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa (1970) i Korowód (1971). Później grał też z zespołem Osjan (1971-75).

W grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam, którego został liderem. Po wielu zmianach personalnych skład tej grupy ustalił się w roku 1979, a zespół udanie zadebiutował jako grupa rockowa. Jackowski stał się głównym kompozytorem materiału płytowego. Współpracował m.in. z Johnem Porterem. Był mężem Kory, wokalistki Maanamu. Prowadził również autorski projekt Złotousty i Anioły. Od 1991 roku ponownie został liderem grupy Maanam.

Nagrał dwa solowe albumy No1 (1994), Fale Dunaju (1995) oraz jedną składankę z serii Złota Kolekcja (2002).

Do klasyki polskiej muzyki weszła piosenka w jego wykonaniu (z zespołem Maanam) „Oprócz błękitnego nieba (1979)”, którą nagrał później, jako cover, zespół Golden Life. Znalazła się ona również na płycie No1 obok nowszej wersji utworu - Oprócz.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

4 683słuchaczy w sumie
66 365scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez