Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Marek Biliński

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Marek Biliński (ur. 17 maja 1953 w Szczecinie) — znany polski kompozytor muzyki elektronicznej, a także multiinstrumentalista wykorzystujący nowoczesne elektroniczne instrumenty klawiszowe. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Popularność na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem „Ogród Króla Świtu” oraz wideoklipem „Ucieczka z Tropiku”, który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną „Złotą Płytę” oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie i Kuwejcie), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981 — 1985) zajmował pierwsze miejsce.

Twórczość Marka Bilińskiego wywodzi się z najlepszych wzorów muzyki klasycznej i romantycznej. Jego talent i wiedza łączą tradycję z nowoczesną wizją świata dźwięków.

Marek Biliński jako pierwszy w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jean-Michela Jarre’a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994), które oglądało łącznie blisko 50.000 widzów. Potem byly kolejne koncerty tego typu.


W plebiscycie czytelników branżowego pisma „Muzyk”, Marek Biliński został uznany za najlepszego kompozytora i wirtuoza syntezatorów 1995 r.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

11 273słuchaczy w sumie
173 692scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez