Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Maciej Maleńczuk

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Maciej Maleńczuk, a właściwie Mirosław Maleńczuk ur. 14 sierpnia 1961 roku w Wojcieszowie koło Złotoryi - polski wokalista, gitarzysta, artysta rockowy i poeta.

W 1981 roku skazany został na dwa lata więzienia za odmowę służby wojskowej. Po wyjściu na wolność zaczął grać na gitarze i komponować piosenki, początkowo utrzymane w stylistyce bluesowej. Swój repertuar najczęściej prezentował występując jako muzyk uliczny na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych polskich miast. W latach 1986–2005 był wokalistą i frontmanem zespołu Püdelsi, z którym nagrał szereg płyt.

W 1993 roku założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się w rok później. Pierwszą solową płytę Maleńczuk wydał w 1998 roku.

Nieregularnie publikował swoje wiersze, które często są także tekstami jego piosenek. Publikował je m.in. w „bruLionie”. Jest autorem poematu „Chamstwo w państwie”, wydanego w postaci książkowej w 2003 roku przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa (jako autor podpisany jest Pan Maleńczuk). Książka otrzymała laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Brał udział w trzeciej edycji „Idola” jako członek jury.

13 marca 2004 roku, w chorzowskim Teatrze Rozrywki, odbyła się premiera przedstawienia „Bal u Wolanda”, na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, z Maleńczukiem w roli Wolanda. Był on również autorem utworów wykonywanych w spektaklu.

12 czerwca 2009 roku Maciej Maleńczuk wygrał Konkurs Premier podczas festiwalu Opole 2009.
Krakowski artysta zaprezentował opolskiej publiczności utwór „Niewiele ci mogę dać”.

W 2009 roku wystąpił jako gość na albumie zespołu Wu-Hae pt. „Opera Nowohucka”. W 2010 roku wziął udział w serii koncertów pod wspólną nazwą „Męskie Granie”.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

46 998słuchaczy w sumie
1 438 965scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez

 • Ageres

  Najczęściej słuchający
 • Gola666

  Najczęściej słuchający
 • Magrim95

  Najczęściej słuchający
 • Tahki

  Najczęściej słuchający