Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Lou Reed

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Lou Reed właściwie Lewis Allen Reed (ur. 2 marca 1942 roku w Nowym Jorku na Brooklynie, zm. 27 października 2013 roku), to amerykański wokalista rockowy, gitarzysta, autor tekstów oraz kompozytor. Reed pochodził z rodziny żydowskiej.

W 1957 roku z zespołem The Shades wydał swój pierwszy singel pt. So Blue który jednak nie zdobył popularności. Ważnym zwrotem w jego życiu było poznanie Johna Cale. Z nim to założył zespół początkowo pod nazwą Warlock. Wraz ze zmianami personalnymi zmieniały się nazwy zespołu. Muzycy występowali jako The Primitives następnie jako The Falling Spikes. Niebawem przyjęli nazwę The Velvet Underground (nazwę zaczerpnięto z powieści pornograficznej).

Lou Reed w The Velvet Underground był liderem i głównym kompozytorem. Jako rockowy poeta Reed w tym czasie pisał przede wszystkim o dobrze mu znanych świecie, artystach, ludziach uzależnionych, homoseksualistach. W 1970 roku Reed odszedł z grupy. Przez pewien czas pracował ze swoim ojcem jako księgowy . Rok później w 1971, wytwórnia RCA podpisała z nim kontrakt na solową płytę. W 1972 wydany został album pt. Lou Reed.

Od roku 1972 wydał ponad 10 płyt. Większość z nich jest nierówna, cześć nudna, ale każda autentyczna. Z kolei najlepsze: „Transformer” (1972), „Berlin” (1973) i „New York” (1989) to po prostu arcydzieła. Lou Reed to także postać.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

1 367 839słuchaczy w sumie
23 614 018scrobbli w sumie
#404 w rankingach z ostatniego tygodnia
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez