Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Led Zeppelin

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

(1968 – 1980)

Led Zeppelin - brytyjska grupa rockowa, założona w Londynie. Jeden z najbardziej znaczących zespołów w historii muzyki. Led Zeppelin był jednym z pionierów hard rocka oraz heavy metalu. Ich muzyka stanowi połączenie głównie rocka i bluesa, ale także z wpływami innych nurtów.

Zespół powstał nieco przypadkiem kiedy to Jimmy Page - prowadzący gitarzysta rhythm and bluesowego zespołu The Yardbirds - po odejściu dwóch czołowych muzyków tego zespołu pozostał sam z basistą Chrisem Dreją. W celu wypełnienia zobowiązań koncertowych, Page dokooptował do grupy dwóch muzyków znanych z występów w lokalnej grupie bluesowej: wokalistę Roberta Planta i perkusistę Johna Bonhama, znanego jako „Bonzo”. Zanim grupa została ostatecznie sformowana, opuścił ją Dreja, a jego miejsce zajął znany producent i multiinstrumentalista John Paul Jones (John Baldwin). Zespół zaczął występować we wrześniu 1968 pod nazwą The New Yardbirds.

Menedżerem zespołu został Peter Grant, który piastował tę funkcję przez cały czas istnienia Led Zeppelin. To głównie dzięki jego talentowi menedżerskiemu i sile perswazji wobec promotorów Zeppelini osiągali tak dobre wyniki finansowe.

W październiku 1968, łącznie z rozpoczęciem nagrywania pierwszego albumu, pojawiła się nowa nazwa: Led Zeppelin, której autorstwo przypisuje się Keithowi Moon (miał on po nieudanym koncercie powiedzieć, że muzyka „unosiła się jak ołowiany sterowiec” - lead Zeppelin).

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

2 727 146słuchaczy w sumie
159 874 316scrobbli w sumie
#33 w rankingach z ostatniego tygodnia
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez