Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Kazik Staszewski

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Kazik Staszewski (właśc. Kazimierz Piotr Staszewski) (urodzony 12 marca 1963 roku w Warszawie) - polski muzyk, poeta, wokalista, aranżer, felietonista Machiny oraz osobowość polskiej sceny muzycznej.

Jest synem Stanisława Staszewskiego. Żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Pierwszym zespołem, w którym występował był Poland, założony przez Roberta Schmidta i działający w latach 1979-1980. Nagrał z nim m. in. utwory Młodzi Warszawiacy oraz Wojny. Później był członkiem zespołów Novelty Poland, Kult, Kazik Na Żywo, El Doopa, Buldog. Prowadzi również działalność solową. Dziś uważa się że to on wywarł ogromny wpływ na polską muzykę ostatnich 25 lat, oraz że to on jest prekursorem rodzimego punk rocka, rapu i muzyki alternatywnej.

W 1979 roku występował w zespole Poland.
W 1981 roku założył zespół Novelty Poland.
W 1982 roku założył zespół Kult.
W 1991 roku rozpoczął karierę solową.

Pierwszym solowym albumem było Spalam się z przebojami Dziewczyny, Spalam się czy rozsławioną Jeszcze Polska w której senator z ramienia ZChN Jan Szafraniec doszukał się paszkwilu na hymn Polski i oddał sprawę do sądu. Sprawę w efekcie umorzono.

Na następnym albumie Spalaj się! trafiła piosenka 100 000 000 z refrenem Wałęsa dawaj nasze sto milionów!. Utwór ten wykonany został wcześniej na festiwalu w Sopocie. Wywołał on niemal dyskusję narodową, a w Wiadomościach był tematem dnia. Odnosił się do nie spełnionej obietnicy przedwyborczej. Utwór skomentował nawet sam prezydent Lech Wałęsa. Kazik uznał to za dobrą reklamę dla Kultu.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

47 281słuchaczy w sumie
896 374scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez