Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Katie Melua

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Ketevan „Katie” Melua (ur. 16 września 1984 w Kutaisi, ZSRR), brytyjska piosenkarka urodzona w Gruzji, tworząca w języku angielskim.

Większość dzieciństwa i młodość spędziła w Irlandii Północnej. Jej pierwszy album Call Off the Search ukazał się w 2003 i wszedł na pierwsze miejsca brytyjskich list przebojów.

Od 1984 do 1993 mieszkała w Batumi, gdzie jej ojciec pracował w szpitalu jako kardiolog. W 1993 jej rodzina osiedliła się w Belfaście. W 1998 wraz z rodziną przeniosła się do Londynu. W wieku 15 lat Melua wygrała konkurs piosenkarski zorganizowany przez angielski kanał telewizyjny ITV. Swoje piosenki zaczęła pisać w 2001 w czasie nauki w szkole artystycznej.

Katie nigdy nie chciała być piosenkarka ani kompozytorką, gdy miała 13 lat chciała zostać politykiem lub historykiem i nieść pokój na świecie. Od dzieciństwa słuchała rożnych gatunków muzycznych, wliczając w to Queen, Joni Mitchell, Boba Dylana, irlandzką muzykę ludową oraz muzykę indiańską. Kiedy dowiedziała się, że Eva Cassidy nie żyje, napisała „Faraway Voice” jako hołd dla tej artystki.

Katie została „odkryta” przez kompozytora i producenta Mike’a Batta, który poszukiwał kogoś o wyjątkowym głosie, umiejącego śpiewać i w unikatowy sposób. Pierwszy album Katie ”Call Off the Search” został wydany w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2003, autorami piosenek zawartych na tym albumie byli między innymi John Mayall, Randy Newmann i James Shelton, a także Katie i Mike Batt. Album wszedł na pierwsze miejsce angielskiej listy przebojów w styczniu 2004 i do australijskiego „Top 20” w czerwcu tego samego roku.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

848 469słuchaczy w sumie
21 827 943scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez