Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Kat

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

KAT - polski zespół muzyczny, prekursor i czołowy przedstawiciel rodzimego heavy, thrash, a nawet black metalu. Należał obok zespołów Turbo i TSA do tzw. Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu.
Historia zespołu jest nieco skomplikowana, a dodatkowo komplikuje ją fakt, że obecnie istnieją dwa zespoły, mające z tą nazwą „coś wspólnego”: Kat (zespół, którego liderem jest współzałożyciel Kata w 1979 r. Piotr Luczyk), oraz Kat & Roman Kostrzewski (zespół skupiony wokół współzałożyciela Kata - Ireneusza Lotha oraz wieloletniego wokalisty formacji - Romana Kostrzewskiego).

Oba te zespoły powstały po rozłamie Kata w roku 2004. Istnieją równolegle, przy czym obecnie jedynie drugi z nich prowadzi aktywną działalność koncertową.

Tak zwane „klasyczne” albumy Kata (tj. powstałe przed rozłamem), do których zaliczają się najwybitniejsze, jak np. „Bastard” (1992) czy „…Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach” (1996) to perły polskiego thrash metalu, do których poziomu lirycznego i muzycznego niewiele innych wykonawców zdołało się zbliżyć.
Warto dodać, że w jednym z „klasycznych” albumów - „Ballady” - udział wziął jeden z najlepszych polskich jazzmanów - Józef Skrzek (z SBB). „Legenda wyśniona” i „Niewinność” to efekt współpracy starych znajomych. Kostrzewski przez pewien czas tworzył wraz z SBB, co było powodem zawieszenia działalności Kata.

W warstwie muzycznej zespół słynie z doskonałej rytmiki i bezkompromisowości riffów, wzbogacanej ciekawymi harmoniami oraz niebanalną strukturą utworów. Z kolei w warstwie lirycznej wedle powszechnym opiniom Kostrzewski ustawia, patrząc w skali polskiej sceny metalowej, poprzeczkę wyłącznie sobie samemu - dla innych tekściarzy jego poziom jest nieosiągalny.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

70 557słuchaczy w sumie
5 748 629scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • matliber2

  \\m/ (*-*) \\m/

  24 VI 19:21 Odpowiedz
 • Nanoplankton96

  Tyle miłości... ;D

  16 III 20:58 Odpowiedz
 • Kitten-of-love

  Come to Poland!

  13 II 1:28 Odpowiedz
 • vonhenker

  Tak ,tak,niewiem czy wiesz ale calkiem na poczatku `82 SODOM tez napierdalal nieco muze Black owa .Na ich pierwszych demo i singlu pisalo po niemiecku : Härter als Venom und Schneller als Metallica : Oznacza Ciezszy jak Venom ...no & szybszy jak Meta " :-) - Ale sie reklamowali co ..he..he...

  6 II 4:05 Odpowiedz
 • neXt___

  @Thyria666, black metal to nie tylko nordyckie darcie mordy. Był ten first wave, kiedy powstawały Venom czy Bathory. Wczesny KAT również mieści się w tej bajce.

  21 I 23:28 Odpowiedz
 • sleeping_witch

  38 minutes of life po prostu piękne

  13 I 21:04 Odpowiedz
 • vonhenker

  Moglo by powstac wielkie cudo jak by Pan L ,odlozyl bardzo daleko od siebie swoje "EGO" wtedy powstalo by cudo :-) ..pomazyc mozna..

  8 I 23:44 Odpowiedz
 • DanielWu

  Jak dla mnie "Buk - akustycznie" jest dużo lepszy od "Acoustic - 8 Filmów". Świetny klimat, ciekawsze aranżacje mimo swojej prostoty. No i wokal Romana jest nie do przebicia. Co nie zmienia faktu, że marzy mi się żeby Luczyk z Kostrzewskim dogadali się i nagrali chociaż jedną płytę. Bo z charyzmy Romana i talentu muzycznego Luczyka mogło by powstać kolejne cudo. Pozdrawiam

  4 I 19:19 Odpowiedz
 • beli3ver

  tak

  27 XII 2014 Odpowiedz
 • Thyria666

  #black metal? Serio?

  19 XII 2014 Odpowiedz
 • CyberMusicLover

  Awesome!!!!

  10 X 2014 Odpowiedz
 • matliber2

  purpurowe gody (*-*) \\m/

  24 IX 2014 Odpowiedz
 • neXt___

  Spieranie się gusta. Coś jak Dukes czy Zetro, Struszczyk czy Kupczyk albo Sataniac czy Okkulto. Dla mnie, KAT bez Romana to profanacja. Głosu gościa, który śpiewa na 8 filmów, nie jestem w stanie znieść. Już sam fakt, że płyta została wydana pod szyldem KAT, jest dla mnie nieporozumieniem. Mogli się nazwać Luczyki, tyle że wtedy nikt by ich nie kupił, bo podpisując się jako KAT przynajmniej wzbudzają pozytywne skojarzenia i mogą kogoś nabrać.

  21 IX 2014 Odpowiedz
 • Metalheadpunk27

  Żałuje, że dopiero teraz wgłębiłem się w muzykę Kata.

  14 IX 2014 Odpowiedz
 • Ozz-Master

  Jak dla mnie muzycznie wygrywa "8 filmów". Wokal Maćka momentami mnie denerwuje. Co do "Buka", to wokalnie bardzo pozytywnie się zaskoczyłem, muzycznie już nie bardzo. Całość zagrana bardzo dobrze, ale mam wrażenie, że na siłę. Brakuje tu klimatu, który jest obecny na płycie Luczyka.

  14 IX 2014 Odpowiedz
 • MetalRock1989

  @Ozz-Master: Pod każdym.

  14 IX 2014 Odpowiedz
 • Ozz-Master

  @MetalRock1989 Lepsze pod jakim względem? Chyba tylko wokalnie

  13 IX 2014 Odpowiedz
 • MetalRock1989

  "Buk - akustycznie" jest wspaniałe. Dużo lepsze od "8 filmów" Luczyka. Jednak Kat bez Roman'a nie ma prawa bytu.

  12 IX 2014 Odpowiedz
 • themetalowiec

  new acoustic albums are awesome <3

  7 IX 2014 Odpowiedz
 • mellhS

  kocham też

  24 VIII 2014 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 1318

Najczęściej słuchane przez