Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Karel Gott

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Karel Gott (ur. 14 lipca 1939 w Pilźnie) – czeski piosenkarz.

Karel Gott karierę zaczynał w praskich kawiarniach w 1958.
Pierwszego nagrania dokonał w 1960 (w języku angielskim).
Pierwsze koncerty zagraniczne odbył w Polsce z Jazzową Orkiestrą Czechosłowackiego Radia w 1963.
W tym samym roku został członkiem teatru (kabaretu) Semafor, gdzie nagrał też piosenkę Oči má sněhem zaváté (Oczy ma śniegiem zawiane), którą napisali Jiří Suchý i Jiří Šlitr, członkowie tegoż samego teatru.
W 1967 wydał pierwszą płytę w niemieckiej wytwórni Deutsche Grammophongesellschaft.

Po 1969 działacze komunistyczni namawiali go, aby wrócił do Czechosłowacji, wiedząc, że jego emigracja miałaby negatywny wpływ na „normalizację” po Praskiej wiośnie. Gott uległ prośbom i powrócił do kraju.
Był gwiazdą na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w latach 1964 i 1969 . W roku 1964 wykonał po polsku piosenkę” Kot Teofil”.
W roku 1969 przerwał protest czeskich artystów po radzieckiej inwazji Czechosłowacji ,wystąpił z długim recitalem i wykonał kilka piosenek.
Wykonywał też w konspiracji w roku 1977 utwór „Mój brat Jan” ku czci Jana Palacha. Tworzył między innymi piosenki pop, operowe i operetkowe arie, adaptacje klasycznych pieśni, narodowych i ludowych piosenek (folklor), aranżacje melodii z musicali czy też country.
Szczególnie znane jest jego wykonanie arii z „WestSide Story” - „Maria”. Wykonał lub adaptował w języku czeskim wiele światowych przebojów min. „Lady Carnival”, „El Condor pasa”, „By the rivers of Babylon”.
W 2008 stworzył duet z niemieckim raperem Bushido w utworze „Fur immer jung”.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

37 009słuchaczy w sumie
320 653scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez