Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Johann Strauss II

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Johann Strauss II (urodzony 25 października 1825 w Wiedniu - zmarł 3 czerwca 1899 tamże) austriacki kompozytor, dyrygent, skrzypek. Rozsławiony przez skomponowane taneczne walce np. Nad pięknym, modrym Dunajem (An der schönen, blauen Donau).

Syn znanego kompozytora, również Johanna. W tajemnicy przed ojcem uczy się gry na fortepianie u Plachy’ego, na skrzypcach u Franza Amona, a następnie u Johanna Antona Kolmanna. Lekcje kompozycji pobiera u Johanna Drechslera. W 1844 debiutuje podczas koncertu w kasynie Dommayera w Hietzingu, dyrygując własną orkiestrą taneczną. Cztery lata później zostaje muzykiem Gwardii Narodowej, komponując marsze, polki. W Wiedniu zaczyna królować muzyka obydwu Straussów. Po śmierci ojca w 1849 Strauss komponuje walc Aeols-Töne op.88, dedykuje go ojcu, po czym łączy obydwie orkiestry w jeden wielki zespół. Tournee po Niemczech, Rosji , Polsce i Stanach przynosi mu sławę. W 1862 bierze ślub ze śpiewaczką Jetty Treffz. W latach 1863 - 1870 jest dyrektorem balów na wiedeńskim dworze, a w 1872 dostaje zaproszenie do Stanów Zjednoczonych na serię koncertów z okazji setnej rocznicy uzyskania przez Amerykanów niepodległości. Od 1863 orkiestrę prowadzą jako stali dyrygenci jego bracia - Josef i Eduard. Po śmierci żony w 1878, żeni się jeszcze dwukrotnie. Prawdziwe uznanie zdobywa wystawieniem Zemsty nietoperza w Operze Dworskiej w Wiedniu - 1895, z okazji swoich siedemdziesiątych urodzin. Cztery lata później umiera na zapalenie płuc.

Uczniowie Johann Strauss był również światowej sławy nauczycielem muzyki. Nauczał najbogatszych ludzi w ówczesnej Europie. Jego polskimi uczniami byli Józef hr. Potocki, Księżna Irena Czartoryska i Franciszek Sołtanowicz.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

339 692słuchaczy w sumie
1 898 465scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez