Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Jerzy Gablenz

Zdjęcia

gablenz_portrait

Słuchaj, kup lub poleć

Kup

  • 18
    scrobbli
  • 2
    słuchaczy
Niewiele osób przescrobblowało ostatnio Jerzy Gablenz.
Dowiedz się więcej o scrobblowaniu

Tagi

Biografia

Jerzy Gablenz (ur. 23 stycznia 1888 w Krakowie, zm. 11 listopada 1937) był polskim muzykiem i kompozytorem.

Biografia

Jego matka pochodziła z bardzo dawnej rodziny, datującej się z czasów najazdów Szwedów na Polskę, a jej ojciec uczył się gry na skrzypcach w Wiedeńskim Konserwatorium, obejmując potem stanowisko dyrektora krakowskiego Konserwatorium. Natomiast ojciec Jerzego, którego przodkowie wyemigrowali z dawnej Czechosłowacji osiedlając się we Lwowie, grał biegle na fortepianie. Młody chłopiec rósł w atmosferze przesyconej muzyką. Już w młodych latach zaczął się uczyć gry na fortepianie, niemal jednocześnie na flecie, w którym doszedł do wirtuozostwa. Ponadto robił postępy w grze na organach i wiolonczeli.
Po ukończeniu gimnazjum pragnął kontynuować studia muzyczne w Berlinie, Wiedniu lub w Paryżu, gdzie poziom nauki stał na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce. Jednak matka nie zgodziła się na opuszczenie domu przez syna w tak młodym wieku. Jerzy został przyjęty na wydział prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Równolegle ze studiowaniem prawa pogłębiał wiedzę z dziedziny instrumentacji, kompozycji i historii muzyki, pod kierunkiem Władysława Żeleńskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Zbigniewa Jachimeckiego.
W roku 1907 poznał Małgorzatę Schoenówną, swoją przyszłą żonę, która kilka lat później otrzymała dyplom nauczania gry na fortepianie. Z tego okresu istnieje wiele wczesnych kompozycji Jerzego: krótkie utwory fortepianowe, pieśni na głos i fortepian, nawet próby osiągnięcia większych możliwości brzmieniowych, używając więcej aniżeli tylko jeden instrument.

Trend słuchacza

2słuchaczy w sumie
18scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.