Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Jean Michel Jarre

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Jean Michel André Jarre (ur. 24 sierpnia 1948 w mieście Lyon we Francji), kompozytor muzyki elektronicznej, syn kompozytora muzyki filmowej, Maurice’a Jarre’a.

Mówi się, że Jarre stworzył muzykę elektroniczną „dla wszystkich”. Pierwszym albumem (naprawdę czwartym w całej karierze), który przyniósł artyście sławę był Oxygène za który otrzymał nagrodę Grand Prix Du Disques. Następną płytą była Equinoxe, którą można nazwać kontynuacją poprzedniczki. Obie płyty stanowią do dziś największe osiągnięcie artysty.

Artysta słynie z tworzonych z rozmachem koncertów-przedstawień dla dużej publiczności. W czasie występów Jarre gra głównie na syntezatorach, thereminie, oraz laserowej harfie.

Występy cieszą się wielką popularnością i Jarre kilkakrotnie ustanawiał nowe rekordy Guinnessa jeśli chodzi o liczbę widzów. Na koncert w Moskwie w 1997 przybyło aż 3,5 miliona ludzi. Innym rekordem jest cena, za jaką została sprzedana jedyna wytłoczona sztuka płyty Music for Supermarkets - 69 000 ówczesnych franków francuskich. Oryginalne taśmy zostały spalone w obecności notariusza.

26 sierpnia 2005 dał dwuipółgodzinny koncert pt. „Przestrzeń wolności” dla upamiętnienia 25. rocznicy powstania „Solidarności”. Koncert odbył się na terenie Stoczni Gdańskiej, przybyło ponad sto tysięcy widzów, artysta nie wziął za występ żadnego honorarium. Koncert transmitowany był na żywo przez telewizję publiczną, w repertuarze znalazł się m.in. utwór „MuryJacek Kaczmarski. W trakcie koncertu pojawił się na scenie także Lech Wałęsa.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

451 071słuchaczy w sumie
11 233 109scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez