Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Jacek Olter

Zdjęcia

  • 4 607
    scrobbli
  • 147
    słuchaczy

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

[źródło: http://www.olter.art.pl/infopage.php?id=1] (1972-2001)Zaczął grać na perkusji mając 6 lat. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia (w Pile). W 1990 roku przyjechał do Gdańska, by rozpocząć naukę w szkole muzycznej II stopnia w Gdańsku. Wtedy nawiązał współpracę z muzykami trójmiejskimi: Ryszardem Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzolem. Był istotną osobą w środowisku tworzących jass, czyli nową muzykę improwizowaną. Współtworzył zespoły Miłość, Kury, Trupy, Users, NRD, Łoskot.

Razem z zespołem Miłość w 1992 roku został nagrodzony na Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wraz z Leszkiem Możdżerem otrzymali wyróżnienia indywidualne.Jan Ptaszyn Wróblewski zaproponował mu grę w swoim big bandzie Made in Poland. Muzycy big bandu podkreślali wielokrotnie świeżość i inspirujący charakter pojawienia się tam Jacka Oltera. Pojawiły się propozycje od innych muzyków jazzowych: Janusza Muniaka, Piotra Barona, Macieja Sikały.

W 1993 r. Miłość zagrała na festiwalu Jazz Jamboree. Tego samego wieczoru w Sali Kongresowej wystąpiły zespoły Tomka Stańki z Tony Oxley’em na bębnach oraz Ornette’a Colemana z Donem Cherry. Wieczorem podczas jamu w Hotelu Sobieski Don Cherry najpierw długo słuchał muzyków Miłości, a potem przyłączył się do nich na fortepianie.

W tym samym roku Olter razem z Olem Walickim i Leszkiem Możdżerem nagrali muzykę Zbigniewa Preisnera do filmu Louisa Malle’a „Skaza” (Fatale), w którym główne role zagrali: Jeremy Irons i Juliette Binoche.

Trend słuchacza

147słuchaczy w sumie
4 607scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm