Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Jacek Olter

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

[źródło: http://www.olter.art.pl/infopage.php?id=1] (1972-2001)Zaczął grać na perkusji mając 6 lat. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia (w Pile). W 1990 roku przyjechał do Gdańska, by rozpocząć naukę w szkole muzycznej II stopnia w Gdańsku. Wtedy nawiązał współpracę z muzykami trójmiejskimi: Ryszardem Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzolem. Był istotną osobą w środowisku tworzących jass, czyli nową muzykę improwizowaną. Współtworzył zespoły Miłość, Kury, Trupy, Users, NRD, Łoskot.

Razem z zespołem Miłość w 1992 roku został nagrodzony na Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wraz z Leszkiem Możdżerem otrzymali wyróżnienia indywidualne.Jan Ptaszyn Wróblewski zaproponował mu grę w swoim big bandzie Made in Poland. Muzycy big bandu podkreślali wielokrotnie świeżość i inspirujący charakter pojawienia się tam Jacka Oltera. Pojawiły się propozycje od innych muzyków jazzowych: Janusza Muniaka, Piotra Barona, Macieja Sikały.

W 1993 r. Miłość zagrała na festiwalu Jazz Jamboree. Tego samego wieczoru w Sali Kongresowej wystąpiły zespoły Tomka Stańki z Tony Oxley’em na bębnach oraz Ornette’a Colemana z Donem Cherry. Wieczorem podczas jamu w Hotelu Sobieski Don Cherry najpierw długo słuchał muzyków Miłości, a potem przyłączył się do nich na fortepianie.

W tym samym roku Olter razem z Olem Walickim i Leszkiem Możdżerem nagrali muzykę Zbigniewa Preisnera do filmu Louisa Malle’a „Skaza” (Fatale), w którym główne role zagrali: Jeremy Irons i Juliette Binoche.

Trend słuchacza

145słuchaczy w sumie
4 263scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm