Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Irek Dudek

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Irek Dudek (pseud. artystyczny Shakin’ Dudi; ur. 7 maja 1951 r. w Katowicach) – polski kompozytor, wokalista, harmonijkarz, autor tekstów. Dudek w trakcie swojej wieloletniej działalności artystycznej dał się poznać jako muzyk bluesowy, a także rock’n’rollowy (neo-swing). Dyrektor najstarszego festiwalu bluesowego w Polsce (oraz największego „in-door’owego” na świecie) - Rawa Blues Festiwal, odbywającego się corocznie od 1970 r. w Katowicach.

Od najmłodszych lat zajmował się muzyką, najpierw rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a następnie (samodzielnie) na harmonijce ustnej. Swoją przygodę z bluesem rozpoczął w amatorskiej (jeszcze wtedy) grupie SBB na przełomie lat 60. i 70. W 1971 r. przez krótki czas współpracował z krakowskim zespołem bluesowym Hall.

W 1973 roku stworzył swój pierwszy zespół Apokalipsa wraz z Maciejem Radziejewskim, Krystianem Wilczkiem i Markiem Surzynem. Potem do Apokalipsy dołączyli Jan Borysewicz, Andrzej Drybul oraz Rafał Rękosiewicz. Równolegle Dudek współpracował z zespołem Breakout. W 1977 roku rozwiązał Apokalipsę i wraz z Janem Janowskim utworzył bluesowy duet Irjan, który koncertował z dużymi zmianami personalnymi do roku 1980 (m.in. na imprezach bluesowych w Białymstoku, Poznaniu i Sopocie, a w latach 1979-80 także w zachodnioniemieckich lokalach oraz w ośrodkach polonijnych Kanady i USA). Potem prowadził kolejne własne zespoły – Dudek Blues Band oraz Blues Session Ireneusza Dudka.

W 1981 roku zorganizował w Katowicach festiwal Rawa Blues Festiwal, który jest uważany za największy i najważniejszy festiwal bluesowy w Polsce.

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

1 740słuchaczy w sumie
17 316scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • Mmikiii

  Zakupiłam dzisiaj "Dudek Bluesy" :D Nie słucham za dużo tego typu muzyki, ale utwory na płycie całkiem ciekawe. ;)

  14 XI 2011 Odpowiedz
 • Vortus

  Nie "Bluesy", tylko "Dudek Bluesy"

  3 VI 2010 Odpowiedz
 • pawel210

  Polecam najnowszy album Irka Dudka, pt. "Bluesy". Pierwsza od 15 lat bluesowa płyta tego wykonawcy.

  23 V 2010 Odpowiedz
 • Stanley81

  Serdecznie zachęcam wszystkich wielbicieli bluesa do przyłączenia się do nowopowstałej grupy Blues - Poland.

  20 III 2007 Odpowiedz

Najczęściej słuchane przez