Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

IRA

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Zespół IRA powstał jesienią 1987 roku w Radomiu. Założycielem kapeli był gitarzysta Kuba Płucisz, który nazwę dla zespołu zaczerpnął ze słownika łacińskiego (po łacinie IRA znaczy gniew). Pierwszy skład kapeli wyglądał następująco: Artur Gadowski (gitara, śpiew), Kuba Płucisz (gitara), Wojtek Owczarek (perkusja), Dariusz Grudzień (gitara basowa), Grzegorz Wawrzeńczuk (instrumenty klawiszowe). Jednym z pierwszych etapów muzycznych IRY był występ na Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki (OMPP). Tam zespół zauważył Kuba Wojewódzki pracujący wówczas dla III programu Polskiego Radia. Właśnie dla tego programu IRA nagrała swoje pierwsze utwory. Pierwszy ważny koncert zespołu odbył się na festiwalu w Opolu w 1988 roku gdzie IRA wykonała piosenkę „Zostań tu” i zdobyła wyróżnienie. W tym samym 1988 roku G. Wawrzeńczuka w zespole zastępuje Tomasz Bracichowicz.

W listopadzie 1989 roku IRA wydaje swoją debiutancką płytę zatytuowaną IRA. Została ona nagrana w CSS Studio Waltera Chłestowskiego w Warszawie. Niestety płyta przechodzi bez echa, nie odnosząc żadnego sukcesu. W grudniu 1989 roku do zespołu dochodzą basista Piotr Sujka oraz Jarek Zarychta (klawisze). Na przełomie kwietnia i maja 1990 roku IRA koncertuje w byłym ZSRR. W sierpniu 1990 roku do zespołu dołącza gitarzysta Paweł Matracki. W tym samym czasie IRA występuje na festiwalu w Sopocie. W styczniu 1991 roku zespół opuszczają Paweł Matracki oraz Jarek Zarychta.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

97 265słuchaczy w sumie
4 462 673scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • tomekstachniak

  Zespół nawet dobry, ale głównie dzięki starym kawałkom, bo ostatnia płyta na kolana nie powala.

  16 I 13:56 Odpowiedz
 • pan_pierozek

  rock polish polish rock hard rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock post-rock NO KURWA xD

  11 VIII 2014 Odpowiedz
 • MattsF1

  https://www.facebook.com/iroofani

  21 II 2014 Odpowiedz
 • lukaszrock

  zmieńmy to profilowe na starsze, przecież prawdziwa IRA to stara IRA! :)

  21 XII 2013 Odpowiedz
 • bodygo

  Po raz kolejny się przekonałem, że IRA to Kuba i Peter, tamto brzmienie, solówki i riffy to była prawdziwa IRA. Dzisiaj opowiadają o tym, że wracają do korzeni,ale to pic. Schemat wolna zwrotka, mocniejszy refren, ale to wszystko poprockowe...

  2 X 2013 Odpowiedz
 • emsi_aural

  :D !!! Zdarzył się cud ! "Stara Ira" wróciła! :D Nawet solówy gitarowe jakby wycięte ze Znamienia czy Ogrodów. Ciekawe jak to brzmi na koncertach, ale jeśli bilety za min 40pln to musi być zabójczo xd

  13 IX 2013 Odpowiedz
 • RyszardDedukuje

  Jak dla mnie nowa płyta chujowa:D trudno wskazać dobry utwór na tym albumie bo nawet nędzny "Szczęśliwa" razem z całością brzmi bardzo "do dupy" :P Żałosne miałkie srockowe sranie :) widać że Gadzio jest w chujowej formie :D no i są też srockowe ballady z których słynie IRA :) "Pod Wiatr" zemdliło mnie od razu :) Dużo dennych niespodzianek :) duet z Markowską to murowany kandydat n a środek tortury w guantanamo :) Coveru piosenki "Kristin Hersh - Your Ghost" to chyba sie nikt nie spodziewał :) a wyszło na prawde bardzo słabo :) No i "Twój cały świat" w wykonaniu 16 letniej córki Gadowskiego, Zuzy to prawdziwa kupa dla debili :) Dla mnie album 0/100. Jedyna zaleta jest taka że tak szybko sie kończy .... nie polecam nikomu :)

  4 IX 2013 Odpowiedz
 • pan_pierozek

  Gówno nowa płyta 0/5

  4 IX 2013 Odpowiedz
 • Aruuu7

  Boje się, ale jeżeli takie są komentarze... Zabieram się za słuchanie nowej płyty

  17 VII 2013 Odpowiedz
 • NiegrzecznyxD

  Fanów i sympatyków Artura Gadowskiego zapraszam do nowej grupy: Artur Gadowski :)

  19 V 2013 Odpowiedz
 • MetalRock1989

  Fajna nowa płyta 4/5.

  28 IV 2013 Odpowiedz
 • tryingnottolove

  Jakoś nie byłam przekonana do odtwarzania "X", choć uwielbiam Irę. Jestem co prawda, dopiero w trakcie przesłuchiwania albumu po raz pierwszy, ale już muszę powiedzieć, że jest bardzo dobry. Jak dojdę do ostatniej piosenki być może będę skłonna powiedzieć, że nawet rewelacyjny ;)

  22 IV 2013 Odpowiedz
 • marcin147

  Jak dla mnie nowa płyta rewelacyjna :D trudno wskazać słaby utwór na tym albumie bo nawet średnia "Szczęśliwa" razem z całością brzmi bardzo "korzystnie" :P Fajne mocne rockowe granie :) widać że Gadzio jest w szczytowej formie :D no i są też rockowe ballady z których słynie IRA :) "Pod Wiatr" urzekło mnie od razu :) Dużo fajnych niespodzianek :) duet z Markowską to murowany kandydat n a radiowy przebój :) Coveru piosenki "Kristin Hersh - Your Ghost" to chyba sie nikt nie spodziewał :) a wyszło na prawde bardzo fajnie :) No i "Twój cały świat" w wykonaniu 16 letniej córki Gadowskiego, Zuzy to prawdziwa perełka dla fanów :) Dla mnie album 10/10. Jedyna wada jest taka że tak szybko sie kończy .... polecam każdemu :)

  21 IV 2013 Odpowiedz
 • EVENo94

  Szczerze mówiąc nie spodziewałem się niczego dobrego, szczególnie po wydaniu "Szczęśliwej", ale na szczęście to najsłabszy punkt płyty. Pozytywnie zaskakujący początek, potem przerywnik "W górę", mimo, że po nim ciężkość gitar spada tylko w dół, ale "Za Siebie" bardzo pozytywna, "Pod wiatr" z potencjałem i "Kosmiczny", choć bez szału, to nieźle wieńczy krążek (niestety zdecydowanie zbyt krótki). Na CD2 nic ciekawego, myślę, że większość z nas i tak pozostanie przy polskich wersjach tych utworów, natomiast "Ocean" bardziej w stylu Markowskiej, ale przyjemny dla ucha. Najbardziej pozytywne zaskoczenie - "Gniew", świetny, mocny kawałek. Płyta udana, na pewno nie mogę wstydzić się tego, że jestem fanem IRY po wydaniu tego albumu, w odróżnieniu od nowej płyty Bon Jovi, po której wstyd się przyznać do tego zespołu. Do "X" będę raczej wracał często.

  17 IV 2013 Odpowiedz
 • EstheteL

  Na tę chwilę - w okolicach poziomu "Ognia", więc jest rewelacyjnie, bo się tego nie spodziewałem! Polecam X!

  16 IV 2013 Odpowiedz
 • gen_geniusz

  Jak Wam się podoba nowy album?

  15 IV 2013 Odpowiedz
 • thunder90

  IRA skończyła się na płycie Ogień

  8 IV 2013 Odpowiedz
 • jarhead1990

  :poop:

  16 II 2013 Odpowiedz
 • damianek-

  dj ira, o co chodzi? Co narzekacie IRA ma inne brzmienie, jest super, a za tamtym to ja nie przepadam i co z tym zrobicie nic jak to w jednej piosence :D To jest nowa IRA, nie jeden zespół zmieniał brzmienie i był po przejściu, a grać ma każdy kto ma chęci, bo jeśli muzyka idzie z serca, to jest piękniejsze :)

  11 II 2013 Odpowiedz
 • vvolfcry

  Who the fuck is "DJ Ira"??

  22 I 2013 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 601

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez