Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Halina Frąckowiak

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Halina Frąckowiak (ur. 10 kwietnia 1947 w Poznaniu) - polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 i 1964 na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tutaj z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1976, w Opolu, z uwagi na niepowtarzalny czar, nagrodzono ją dodatkowo tytułem „Miss Obiektywu”.

Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC, Tarpany czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje („Ktoś”, „Czekam tu”, „Napisz, proszę”).

W 1972 rozpoczęła samodzielną pracę solistki. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostende, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. otrzymała „Złoty Mikrofon” Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.

Piosenkarka nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy, oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie.

Płyta „Ogród Luizy” (i cykl 20 liryków miłosnych) powstaje jako owoc zafascynowania Haliny Frąckowiak poezją Kazimierza Wierzyńskiego a nagrań dkonuje Józef Skrzek. Kolejnym ważnym wydarzeniem staje się płyta nagrana z legendarną międzynarodową grupą SBB - Geira. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: „Tin Pan Alley”, „Papierowy księżyc” czy „Anna już tu nie mieszka”.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

14 064słuchaczy w sumie
94 175scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez