Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Gary Glitter

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Gary Glitter, właściwie Paul Francis Gadd (ur. 8 maja 1944 w Anglii w Banbury, Oxfordshire), brytyjski wokalista glam rocka, który na początku lat siedemdziesiątych zdobył krótkotrwałą światową sławę wykonując proste, dynamiczne utwory. Wcześniej bez większego powodzenia nagrywał pod pseudonimami Paul Raven (w 1960 roku nagrał dla wytwórni Decca piosenkę „Alone in the Night”), Paul Monday i Rubber Bucket.

Punktem zwrotnym w karierze Glittera było spotkanie w 1965 roku producenta i aranżera Mike’a Leandera (1941-1996). W kwietniu 1965 roku Raven dołączył do jego grupy The Mike Leander Show Band, a po jej rozpadzie w tym samym roku, założył własną grupę Boston International, skłóconą później do Bostons, z saksofonistą Johnym Rossallem. Następne pięć lat grupa spędziła na trasie po Niemczech. Pod koniec roku 1971 Leander i Raven nagrali piętnastominutowe jam session, które później podzielone na dwie części jako „Rock and Roll Part One” i Rock and Roll Part Two” stało się strzałem w dziesiątkę i wywindowało Gary Glittera na szczyty list przebojów. W okresie największej popularności nagrał kilkanaście singli i dwie płyty: „Gary Glitter” oraz „Touch Me”. Ponieważ cały akompaniament tworzył Mike Leander grając na wszystkich instrumentach, potrzebny był stały zespół towarzyszący, z którym Gary Glitter mógłby występować na koncertach. Tak powstała anonimowa grupa, która później pod nazwą Glitter Band już samodzielnie (bez Gary Glittera) nagrała kilka płyt i umieściła na listach przebojów kilkanaście piosenek.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

150 319słuchaczy w sumie
854 589scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez