Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Freddie Mercury

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Freddie Mercury - Brytyjski muzyk, kompozytor, kojarzony głównie z zespołem Queen. Powszechnie uważany za jednego z największych wokalistów wszechczasów. Wielokrotnie wybierany najlepszym piosenkarzem w historii muzyki.

Urodził się jako Farrokh Bulsara 5 września 1946 na Zanzibarze (obecnie część Tanzanii). Jego rodzice, Bomi i Jer Bulsara, byli zaratusztrianami. Freddie uczęszczał do szkoły w Panchgani (niedaleko Bombaju). W tym okresie zaczął uczyć się gry na pianinie. W 1963, ze względu na wojnę domową w Zanzibarze, z rodzicami i młodszą siostrą Kashmirą przeprowadził się do Londynu. W 1964 ukończył technikum (Isleworth School), aby rozpocząć studia w Ealing College of Art na wydziale grafiki. W 1969 uzyskał dyplom ze sztuki grafiki i projektowania. W 1969 przystąpił również do pierwszej większej grupy muzycznej – Ibex. Wcześniej występował też mało znanych zespołach jak Wreckage i Sour Milk Sea. Od 1971 członek i frontman zespołu rockowego Queen.

W czasie swojej kariery muzycznej współpracował z wieloma artystami. Najbardziej znany jest duet z śpiewaczką operową Montserrat Caballe. Wziął udział w nagraniach takich artystów jak Eddie Howell (Man from the Manhattan), Ian Hunter (You Nearly Did Me In), Billy Squier (Emotions In Motion, Lady With The Tenor Sax, Love Is The Hero), Peter Straker, Michael Jackson.

Nie krył się ze swymi skłonnościami biseksualnymi. Miał wielu partnerów, często przypadkowych.

Zasłynął z charakterystycznej i niezwykłej dla rockowych wokalistów barwy głosu. Uwielbiał balet i operę. Fascynował się też Japonią, gdzie wydał tysiące funtów na dzieła sztuki.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

389 658słuchaczy w sumie
3 725 518scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez