Odtwarzanie przez Spotify Odtwarzanie przez YouTube
Przejdź do wideo YouTube

Ładowanie odtwarzacza...

Scrobblujesz ze Spotify?

Powiąż swoje konto Spotify ze swoim kontem Last.fm i scrobbluj wszystko czego słuchasz z aplikacji Spotify na każdym urządzeniu lub platformie.

Powiąż ze Spotify

Usuń

Biografia

Przeglądasz starą wersję wiki. Zobacz najnowszą wersję.

Fryderyk Chopin
Urodził się około 22 II 1810 roku w Żelazowej Woli. Jako mały chłopiec przeniósł się do Warszawy, ponieważ jego ojciec dostał awans na nauczyciela państwowego u gubernatora. Mały Fryderyk grał w nocy w obawie, że rodzice nakryją go na tym. Pewnej nocy jego matka usłyszała i stwierdziła, że powinno dać się Frysowi dobrego nauczyciela od fortepianu. Pierwsze utwory zaczął pisać w wieku 5-6 lat, a koncertował już od 13 roku życia. Był bardzo popularny w Warszawie. Uczył go przez pewien czas Elsner, który założył pierwszą Akademię Muzyczną.
Wakacje spędzał w Szafarni u swojego przyjaciela. Tam poznał folklor polski którego ślad odnajdujemy w późniejszych dziełach, które komponował już w Paryżu.
Do wyjazdu do Francji namówili go przyjaciele, którzy chcieli go uchorić od śmierci powstańca. Wyjechał w dniu 22 listopada 1830. Gdy zatrzymał się w Wiedniu, dowiedział się, że w Polsce wybuchło Powstanie Listopadowe (noc z 29 na 30 listopada 1830). Na cześć powstańców napisał "Etiudę Rewolucyjną".
Oprócz fortepianu Fryderyk grał na organach jako akompaniator.
Napisał tylko 2 koncerty fortepianowe z towarzyszeniem orkiestry, które po jego śmierci uległy modyfikacji.
Zmarł 17 października 1849 w Paryżu.

TWÓRCZOŚĆ
Niemal całą twórczość Chopina obejmującą ponad 200 utworów stanowią kompozycje na fortepian. Wyjątek stanowi 5 utworów kameralnych i 19 pieśni. W skład utworów wchodzi 6 dzieł na fortepian z towarzyszeniem orkiestry (która ma znaczenie trzeciorzędne). Są to:
-2 koncerty na fortepian (f-moll i e-moll),
-wariacje op. 4 (na temat opery "Don Juan" Mozarta),
-rondo a la Kracowiak,
fantacja na temat pieśni polskich,
-andante z pianiato,
-polonez Es-dur.
Tańce stylizowane:
-16 polonezów,
-17 walców,
-58 mazurków,
-bolera,
-tarantella,
-3 tańce.
Inne:
-nokturny,
-preludia,
-etiudy,
-sonaty,
-ballady,
-scherza,
-wariacje.
Chopin był mistrzem stylizacji. Jego mazurki, polonezy i walce to doskonałe przykłady tego gatunku. Uwydatnił w nich w sposób artystyczny niektóre charakterystyczne cechy polskich tańców ludowych. W czasach współczesnych Chopinowi wielu autorów stosowało stylizację dostosowując istniejące melodie ludowe do swoich utworów. Fryderyk nigdy tak nie postępował, komponował własne melodie w stylu ludowym. W mazurkach oprócz tanecznego rytmu i nieregularnych akcentów typowych dla oberka, mazurka i kujawiaka, zauważamy między innymi ustawiczne powtarzanie jakiegoś zwrotu melodyczno-rytmicznego i przedstawienie 2 zwrotów, co tworzy wrażenie dialogu i powtarzanie melodii raz niżej raz wyżej.

Nie chcesz oglądać reklam? Ulepsz teraz

Podobni wykonawcy

API Calls