Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Czesław Niemen

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów piosenek.

Obdarzony był głosem o szerokich możliwościach, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i możliwości intonacyjne i brzmieniowe; był jedną z największych indywidualności polskiej sceny rockowej, wielokrotnie w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, tworząc równolegle swoją własną, całkowicie autonomiczną muzykę.

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka na należącej wtedy do Polski Grodzieńszczyźnie jako Czesław Juliusz Wydrzycki.

Został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 roku w ramach tzw. drugiej repatriacji. Rodzina Wydrzyckich zamieszkała w Gdańsku, gdzie Czesław rozpoczął naukę w szkole średniej muzycznej. Równocześnie występował w klubie studenckim Żak w Gdańsku, śpiewając po hiszpańsku i polsku piosenki latynoamerykańskie akompaniując sobie na gitarze. Dwie z tych piosenek pojawiły się potem na jego pierwszej płycie.

W początkach kariery, po odniesieniu pierwszych sukcesów w konkursach wykonawców amatorów, zaczął w nagrodę występować z zespołem Niebiesko-Czarni. W 1963 roku wystąpił na pierwszym festiwalu w Opolu z piosenką „Wiem że nie wrócisz”. Pomimo że nie dostał żadnej nagrody, stał się dzięki temu utworowi oraz piosence Czy mnie jeszcze pamiętasz? bardzo popularny (1964). Występował na koncertach w Polsce oraz we Francji.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

104 464słuchaczy w sumie
2 094 909scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • HaHaHaYoureDead

  ничего особенно интересного, чтобы прямо на мировом уровне, я не увидел.

  21 VII 2:06 Odpowiedz
 • S_B_B

  http://khpg.org/en/index.php?id=958939878 http://www.smolenskcrashnews.com/ http://niepoprawni.pl/blog/6318/lista-wymordowanych-lista-trupow-lista-dziwnych-okolicznosci-ku-przypomnieniu http://sbb.w.interia.pl

  25 VI 16:37 Odpowiedz
 • AniRockAniMetal

  Niemen Wielki Mąż był. Nie mówię nawet, żeby porównywać go do polskiego rocka, który jest szmirowaty że hej, ale w ogóle Niemen to super progres awangarda i jazz.

  28 V 17:38 Odpowiedz
 • Hello1994

  Chyba mało osób zdaje sobie sprawę kto to był Niemen i jaką muzykę tworzył.. A szkoda...

  31 III 1:40 Odpowiedz
 • ProgShine

  Nowe versja Dziwny Jest Ten Świat jest super! http://polskienagrania.com.pl/oferta/piosenki_i_piosenkarze/dziwny_jest_ten_swiat/

  25 III 17:54 Odpowiedz
 • kubus18

  10 lat...

  17 I 22:41 Odpowiedz
 • WS9167

  A real genius, underappreciated by Western audiences.

  1 XI 2013 Odpowiedz
 • pachnikmarta

  bardzo fajne nagrania

  25 X 2013 Odpowiedz
 • Trampiszon

  Wszystkich fanów muzyki Mistrza zapraszam serdecznie na profil fejsbukowy, poświęcony Jego twórczości -> https://www.facebook.com/pages/Czes%C5%82aw-Niemen/446992595327871?ref=hl

  19 IX 2013 Odpowiedz
 • LastPeteSh

  à propos kłótni: http://muzyka.onet.pl/pop/dziwny-jest-ten-swiat/hncjq

  17 VIII 2013 Odpowiedz
 • KarlaBeatles

  Pieśń tysiąclecia.

  13 VIII 2013 Odpowiedz
 • olciatabascoo

  Jednego serca.

  23 III 2013 Odpowiedz
 • carpetxcrawler

  Myślę, że to niemożliwe. Przynajmniej dopóki żyje Małgorzata Niemen, której zachowanie jest co najmniej zastanawiające.

  10 I 2013 Odpowiedz
 • Corpseone

  Zbliża się dziewiąta rocznica śmierci Mistrza. Za rok minie już dekada. Uważam, że żyjący spadkobiercy zamiast wykłócać się, prowadzić jakieś dziwaczne sprawy sądowe w imię obrony twórczości - mogliby (a nawet powinni!) pomyśleć o przygotowaniu i wypuszczeniu na rynek reedycji wszystkich płyt Czesława Niemena, bo o znalezienie oryginalnych płyt (nówek) w sklepach/marketach bardzo ciężko, a ceny na Allegro (szczególnie za późniejsze, ambitniejsze nagrania) są wysokie. Jestem pewny, że wypuszczenie wznowionych płyt Niemena o wiele lepiej przyczyniłoby się promocji jego twórczości niż procesy sądowe.

  6 I 2013 Odpowiedz
 • Babayoga88

  VOX FM zawsze z Niemenem :)

  5 XI 2012 Odpowiedz
 • pani_d

  Dzisiaj załamało mnie radio Złote Przeboje, które do wspominania Czesława Niemena wybrało.. Stachurskiego. :O

  1 XI 2012 Odpowiedz
 • wu4dek

  Jest na TyTubo wywiad z początku '70 (nie znalazłem po tagach teraz, ale powinien gdzieś być) z Czesławem, wypytywanym o jego domniemany, negatywny wpływ na młodzież. Totalny dziennikarski pojazd. Niemen skromnie dystansujący się od zarzutów, pełen pokory... Niemal sam siebie umniejszający. Takie czasy to były. "Absolutnie wolną muzykę chcesz sobie u nas grać?" można by z tej retoryki wychwycić. I myślicie dlaczego tak słabo promowany był progresywny etap jego twórczości? Wszystko polityka, niestety... I teraz (nawet przeglądając staty) widać, że relatywnie niewiele osób ma świadomość, dlaczego Niemen to największy nasz wykonawca wszech czasów... Szacunek tym większy dla wtajemniczonych :).

  24 VII 2012 Odpowiedz
 • Hien-divided

  W tamtym czasie mieliśmy wspaniałych artystów muzyki progresywnej/psychodelicznej/eksperymentalnej, zespoły grające na poziomie międzynarodowych gwiazd tamtej dekady. Niemen był jedną z najjaśniejszych postaci. Był za dobry aby stać się mainstreamową gwiazdą na świecie.

  25 VI 2012 Odpowiedz
 • Corpseone

  Kilkanaście postów pod Tobą pisałem o tym samym. Stacje radiowe przysługując się podtrzymywaniu pamięci Niemena robią mu krzywdę, gdyż do znudzenia puszczają tylko i wyłącznie przeboje z wczesnego big-beatowego okresu. Pomijają niestety późniejsze etapy twórczości, w których Czesław był gigantem, choć ta muzyka nijak nie nadaje się do mainstreamowego radia. Uwielbiam big beatowego wczesnego Czesława (pomimo miałkich tekstów - tak się wtedy pisało), już wtedy rodził się wielki talent, który zaczął się naprawdę rozwijać od Enigmatic. Szkoda, że ówczesne media i prasa na każdym kroku pluły na Niemena za rzekome "szarganie świętości narodowych i poezji" i co rusz przyprawiały mu złą gębę. A jak Ci się podobają ostatnie płyty: Postcriptum, Terra Deflorata, Spodchmurykapelusza? To są dopiero twarde orzechy do zgryzienia:) Terra jest świetna, a pozostałe dwie ... dość kontrowersyjne, choć i tam znajdą się świetne numery.

  21 VI 2012 Odpowiedz
 • hanssollo

  Cz. Niemen, dotychczas kojarzył mi się wyłącznie z 'Snem o Warszawie' i 'Dziwnym światemt' - czyli jak zapewne większości Polaków... i nie było to nic co by mnie zachwycało - było dobre, lecz stanowczo za bardzo mieszano to z pop-gownem w np.radiach - więc człowiekowi się obrzydło. . . . | | | A tu pewnego dnia mój brat wpada zadaje mi pytanie - Słuchałeś Niemena? - Tak - I jak? - Nieee dzięki. - A CO Niemena słuchałeś? | No i w ten sposób- czyli po zapoznaniu z np. albumami Enigmatic, Aerolit, Ode to Venus i "Strange is this world" (późniejszym angielskim wykonaniem) mogę śmiało powiedzieć: TEN FACET BYŁ ŚWIETNY. - kto zna tylko 'Sen' i 'Dziwny Swiat' - robi i Niemenowi i sobie wielką krzywdę. Chociaż trzeba przyznać - muza nie dla każdego :(

  18 VI 2012 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 392

Najczęściej słuchane przez