Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Cream

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Cream - brytyjska grupa rockowa, która zdefiniowała gatunek Blues Rock. Uznany za pierwszą tzw. „Supergrupę”.

Sformowana w połowie 1966 roku przez Erica Claptona mającego dobrą reputację po występach z Yardbirds i grupie Johna Mayalla. Do grupy dołączają - basista Jack Bruce i perkusista Ginger Baker. Muzyka oparta na zniewalających solówkach gitarowych Claptona i solidnej grze sekcji rytmicznej. Solidnie skomponowane i niezwykle profesjonalnie zagrane utwory zawarte na czterech studyjnych albumach cała swoją atrakcyjność objawiały na koncertach. Niezwykle zdolności improwizacyjne wszystkich muzyków, połączone z zespołową dyscypliną czyniły występy grupy niezapomnianym spektaklem.

Żywot grupy okazał się dość krótki. Trzy wielkie osobowości muzyczne, mające różne koncepcje muzyczne i wizję świata, trudno mieściły się w ramach grupy. Clapton w późniejszych wywiadach przyznał, że mimo częstych kłótni pomiędzy Gingerem, a Jackiem, główną przyczyną rozpadu grupy były niekończące się trasy koncertowe, uniemożliwiające komponowanie nowego materiału na kolejne albumy oraz niedoskonałość brzmienia w porównaniu z nowo powstałymi wówczas grupami rockowymi (Clapton był wówczas zauroczony repertuarem i brzmieniem zespołu The Band). Ostatecznie grupa rozwiązała się w 1968 po zaledwie dwóch latach działalności. Pożegnalny koncert Cream, stał się jednym z najbardziej niezapomnianych wydarzeń w historii rocka.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

1 699 881słuchaczy w sumie
21 256 976scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez