Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Burzum

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Norwegii (1991 – obecny)

Burzum - norweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z powieści J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Pochodzi z wiersza o Pierścieniach Władzy i w Czarnej Mowie oznacza „ciemność”.

Burzum początkowo grał , charakteryzujący się wolnymi tempami oraz wrzaskliwym wysokim wokalem. Później, na płytach Dauði Baldrs oraz Hliðskjálf, zwrócił się w kierunku u z naleciałościami muzyki ludowej.

Zasadniczo Burzum to od początku do końca projekt jednoosobowy, pojawił się w nim jednak perkusista AiwarikiaR (Erik Lancelot). Był to krótki okres, w którym Varg chciał grać koncerty - szybko jednak zarzucił ten pomysł.

Początki (1991 - 1993)

Od 1988 r. Vikernes grał w krótko w zespole Old Funeral, którego członkowie utworzyli później grupę Immortal. Grał na gitarze aż do 1991, kiedy rozwiązano Old Funeral. Równolegle w 1989 założył z dwoma kolegami grupę Uruk-Hai. Po rozwiązaniu Old Funeral, Varg postanowił założyć własny, jednoosobowy zespół Burzum. Niedługo potem nagrał dwa dema, oraz stał się bardzo związany z norweską sceną black metalu, interesując się jego muzyką i ideologią. Jego nagrania demo zwróciły uwagę Øysteina Aarsetha, z zespołu Mayhem, który dopiero co założył wytwórnię Deathlike Silence Productions. Aarseth podpisał umowę z Vargiem, a po krótkim czasie nagrał on debiutancki album „Burzum”. Varg umieszczając autobiografię na stronie internetowej, zamierzał nagrać album w najgorszej możliwej jakości (był to typowy znak wczesnej norweskiej sceny blackmetalowej), jednak nadal akceptowalnej.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

313 294słuchaczy w sumie
18 031 664scrobble w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez