Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Budka Suflera

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Budka Suflera – polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1969 przez Krzysztofa Cugowskiego, działający do dziś w wielokrotnie zmienianym składzie.

Budka Suflera powstała w 1969 roku z inicjatywy wokalisty Krzysztofa Cugowskiego. Nazwa została wylosowana ze słownika polsko – angielskiego na chybił trafił. W skład grupy wchodzili: gitarzysta Krzysztof Brozi, basista Janusz Pędzisz i perkusista Jacek Grün (później dziennikarz prasowy). Zespół wykonywał utwory Johna Mayalla, Hendrixa i Led Zeppelin. Po dokonaniu kilku nagrań dla radia i kilkunastu koncertach grupa przestała istnieć.

Po rozpadzie Cugowski dołączył do zespołu swojego szkolnego kolegi Romualda Lipko Stowarzyszenie Cnót Wszelakich. Grupa przyjęła jednak nazwę Budka Suflera. W skład zespołu wchodzili ponadto: gitarzysta Andrzej Ziółkowski i perkusista Ryszard Siwiec. Występowali w tym składzie do wiosny 1971 roku, kiedy to Cugowski podjął studia. Grupa czekała na powrót wokalisty pracując w teatrze im. Osterwy grając muzykę w spektaklu Fredry „Gwałtu co się dzieje”. Sukces przedstawienia był na tyle duży, że dość długo Budka Suflera mogła trwać bez frontmana. Podczas grania w teatrze zmieniali się perkusiści. Najpierw grał Waldemar Ziółkowski, a potem Zbigniew Zieliński. Skład uzupełniał Leszek Wijakowski znany z występów w grupie Minstrele.Punktem zwrotnym w karierze młodych muzyków okazał się pomysł wieloletniego przyjaciela Budki Jerzego Janiszewskiego na nagranie polskiej wersji utworu „Ain’t No Sunshine” z repertuaru Bill’a Withersa.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Wydarzenia

Dodaj wydarzenie

Trend słuchacza

93 236słuchaczy w sumie
2 361 071scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • Zabor85

  pan_pierozek - spoko, tylko nikogo nie interesuje twoje zdanie :(

  17 VII 16:17 Odpowiedz
 • Noxbi

  Jezu jak się cieszę z tych króciutkich wskrzeszeń... o zaraz, to nie tu...

  19 VI 13:13 Odpowiedz
 • pan_pierozek

  Jezu jak się cieszę. Niech spierdalają.

  4 VI 12:05 Odpowiedz
 • SmyQ23

  Kończy karierę jeden z najlepszych zespołów rockowych jaki widział ten kraj. Ogromny szacunek dla tych panów.

  15 V 9:48 Odpowiedz
 • RyszardDedukuje

  >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy >Hairmetalboy

  7 IV 12:37 Odpowiedz
 • pan_pierozek

  Przykro mi, ale śmiało mogę stwierdzić, że nie masz gustu. Naprawdę bardzo mi przykro...

  7 IV 10:22 Odpowiedz
 • Hairmetalboy

  pan_pierozek * jak się cieszysz z tego że przestaną grać to śmiało mogę stwierdzić że prawdziwa muzyka umiera :) już nie chodzi mi że to tzw klasyka itd . Tylko nie wiele jest zespołów i piosenek Polskich które granę są już 30 lat i dalej są hitami na lata a nie hitami lata :)

  4 III 20:25 Odpowiedz
 • pan_pierozek

  jak się cieszę, że wreszcie przestaną

  17 II 13:29 Odpowiedz
 • Zabor85

  Szkoda, ale tym bardziej należy być na jednym z ich ostatnich występów na Woodstocku.

  30 I 21:13 Odpowiedz
 • SolarQueen

  Ostatni rok, ostatnia płyta, ostatnie koncerty... dziękuję Wam Panowie za wszystko!

  21 I 0:39 Odpowiedz
 • panSmith

  Budka Suflera po 40 latach kończy karierę. Rozwiązują zespół w 2014.(Potwierdzone info od Krzyśka C.)

  20 I 22:31 Odpowiedz
 • Zgadnijcie

  WOODSTOCK 2014 <33333

  7 I 12:23 Odpowiedz
 • Pablo-MP3

  Niby taka wielka legenda i klasyka, ale odtworzeń strasznie mało, nawet jak na warunki last.fm i świadomość tego, że jest tu niewielu ludzi "starszej daty". Jolka, Jolka pamiętasz...

  3 I 16:06 Odpowiedz
 • berus321

  Jolka Jolka pamiętasz- coś wspaniałego

  21 XII 2013 Odpowiedz
 • Trolllis

  "Tylko dla orłów" - super!!!

  25 XI 2013 Odpowiedz
 • Alphaville73

  Sekret :-) magiczna piosenka .......

  9 X 2013 Odpowiedz
 • SolarQueen

  "Tylko dla orłów" - nowy singiel zapowiadający płytę oraz jubileusz 40 - lecia. Rockowy utwór w którym na pierwszy plan wybija się gitara i mocny głos Pana Krzysztofa: http://www.youtube.com/watch?v=yl4EZlLT2lk

  24 IX 2013 Odpowiedz
 • alesorius

  @Jack1173: Cugowski nie umie śpiewać. ;p

  14 IX 2013 Odpowiedz
 • oralny_grzech

  Gdy już przestałem być dzieckiem i poznałem trochę muzyki, stwierdzam, że jest to słaby zespół. Nawet kultowy debiut na tle innych płyt z gatunku jest opóźniony i zrobiony strasznie ociężale. Słucham tylko z sentymentu. Co innego teksty, bo dobrych tekstów mieli wiele. [2]

  10 IX 2013 Odpowiedz
 • Jack1173

  cugowski jest dobry ale co za duzo to nie zdrowo

  30 III 2013 Odpowiedz
 • Wszystkie wiadomości 269

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez