Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Bernard Ładysz

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Bernard Ładysz (urodzony 24 lipca 1922 w Wilnie), polski śpiewak operowy (bas-baryton), aktor.

W młodości członek Armii Krajowej, dosłużył się stopnia sierżanta. Uczestnik „Akcji Burza” na Wileńszczyźnie, potem zesłany (Kaługa nad Oką, gdzie przebywał w latach 1944-1946). Naukę śpiewu rozpoczął w Wilnie (1940-1941), kontynuował w latach 1946-1948 na studiach wokalnych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Wacława Filipowicza. Karierę artystyczną rozpoczął w Zespole Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Przez wiele lat (1950-1979) był związany z Warszawską Operą i Teatrem Wielkim w Warszawie. W 1956 r. zwyciężył w konkursie śpiewaczym w Vercelli, gdzie zdobył najwyższą nagrodę „Il primo premio assoluto”. Od tego momentu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Zaangażował się wtedy do Teatro Massimo w Palermo.

Wspaniały głos basowy o wyjątkowo rozległej skali, wielka muzykalność, wrodzony temperament i talent sceniczny zapewniły mu poczesne miejsce wśród najwybitniejszych śpiewaków. Odnosił sukcesy na wszystkich kontynentach - od Australii przez obie Ameryki po Chiny. Jako pierwszy polski artysta został zaangażowany do partii solowej w kompletnym nagraniu opery przez wielką światową firmę fonograficzną „Columbia” - wystąpił (1959 r.) obok Marii Callas w nagraniu Łucji z Lammermooru pod dyrekcją Tulio Serafina. Columbia zaprosiła potem Ładysza do nagrania całej płyty z ariami operowymi Verdiego i kompozytorów rosyjskich.

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

745słuchaczy w sumie
15 709scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Najczęściej słuchane przez

  • Bichacz

    Najczęściej słuchający
  • chrisec

    Najczęściej słuchający