Biografia

Bylo kilka zespolów o tej nazwie:
1. Armageddon powstał w 1974r. W Londynie z inicjatywy Keitha Relfa, muzyka znanego już w rockowym swiatku z zespołów takich jak Yardbirds czy Rennaisance, reszta muzyków pochodziła również z kilku doskonałych grup: Martin Pugh i Louis Cennamo działali wczesniej w grupie Steamhammer, natomiast Bob Caldwell wywodził się z zespołu Johnyego Wintera oraz z Captain Beyond. Grupa w pierwszych tygodniach życia posługiwała się a nazwa New Yardbirds (jako nowe wcielenie tej znanej brytyjskiej grupy). Po nagraniu jedynej płyty z zespołu odszedł Relf I Cennamo. Wtedy wokalistami zespołu zostali kolejno Jeff Fenholt i David Donato, odejscie Pugh i Caldwella zakończyło kilkunastomiesięczna działalnosć formacji. Po odejsciu z grupy Pugh i Cennamo kontynuowali muzyczna działalnosć w zespole Now, Caldwell wrócił do Captain Beyond, Fenholt zrobił karierę w zespole Jodhua Driver, Donato pojawił się w Black Sabbath, natomiast Keith Relf doznał smiertelnego porażenia pradem (miesiac po odejsciu z Armageddon).
Wspaniały rockowy album wyrosły z najlepszych tradycji muzycznych lat 60. Połaczenie rocka, bluesa, psychodelii jednym słowem rock progresywny. Kompozycje aż kipia od pomysłów, a energia, z jaka zostały wykonane oraz biegłosć instrumentalna muzyków zapieraja dech w piersiach, co doskonale słychać już w otwierajacym płytę ‘Buzzard’, który dla mnie jest jednym z najlepszych momentów w historii brytyjskiego rocka progresywnego. Album bez watpienia wybitny, niestety ukazał się za pózno by mógł zyskać jakakolwiek popularnosć, a szkoda!

Tako rzecze Tymon: Armageddon to czteroosobowa grupa muzyczna, której przeszłosć stanowi odpowiednie preludium do innowacyjnej muzyki, zawartej na tym debiutanckim albumie. Znalazły się na nim długie, ezoteryczne utwory z pogranicza rocku, jazzu, bluesa i muzyki symfonicznej. Płyta jest obecnie bardzo poszukiwana przez kolekcjonerów Armageddon to Keith Relf ( wokal, harmonijka ) , wokalista i kompozytor oryginalnych bluesowych grup brytyjskich -The Yardbirds, założyciel, producent i kompozytor z grupa Renaissance. Także Martin Pugh ( gitara elektryczna i akustyczna ) , gitara wiodaca na albumie Rod Stewart i Englands Steamhammer. Bobby Caldwell ( bębny, wokal, instrumenty perkusyjne ) wczesniej z Johny Winterem i Capitan Beyond oraz Louis Cennamo ( gitara basowa oraz prekursor skrzypcowej gitary basowej ) przedtem ze Steamhammer i Renaissance… Armageddon połaczył umiejętnosć i wyobraznię by stworzyć muzykę, która jest zarazem wysoko wyrafinowana, skomplikowanie zmienna, nastrojowa oraz intensywna. Udało się im stworzyć styl nieporównywalny z żadnym innym stylem rockowym, a słuchacz zdecyduje jak profesjonalnie im się to udało. Zespół ten wydał tylko jedna płytę. Wkrótce po jej ukazaniu się Relf doznał (14.05.1976 r.) smiertelnego porażenia pradem podczas próby i na jego miejsce przyjęto Jeffa Fenholta. Sprawy nie potoczyły się jednak tak, jak tego oczekiwano i po nagraniu materiału na drugi album zespół rozpadł się. Płyta do tej pory nie ukazała się. Cóż mogę powiedzieć o takim wspaniałym zespole ??? Po prostu zachęcam wszystkich bardzo goraco do kupna tegoż wspaniałego albumu - naprawdę warto. Niektórzy maja watpliwosci że utwór Buzzard jest podobny do utworu grupy Steamhammer - zgadzam się z tym - w końcu Keith stamtad własnie wyszedł ale Armageddon tworzy cos zupełnie innego - tworzy dobrego rocka progresywnego …
Dyskografia:
„Armageddon’ (A&M AMLH 64513) 1975:
Buzzard (8:20)
Silver Tightrope (8:21)
Paths and planes and future gaines (4:32)
Last stand before (8:24)
Basbing in the white of midnight sun: a)warnin’comin’b) basbing in the white of midnight sun c)brother ego d)basbing in the white of midnight sun (11:22)

SKŁAD: Bobby Caldwell - perkusja Louis Cennamo -gitara basowa Keith Relf -spiew, harmonijka ustna Martin Pugh -gitara

2.Grupa niemiecka działajaca krótko na przełomie lat szesćdziesiatych i siedemdziesiatych w Berlinie Zachodnim. Niewiele wiadomo na temat jej historii. Nagrała tylko jedna za to wspaniała płytę (wydana w 1970 r). Grupa oprócz kilku swietnych własnych kompozycji przedstawiła efektowne przeróbki utworów ‘Rise pudding’ z repertuaru Jeff Back Group oraz ‘Better by you, better than me’ nagrana oryginalnie przez zespół The Spooky Tooth. Prym w zespole wiódł gitarzysta Frank Diez, który ta płyta rozpoczał swoja karierę, niestety jak wspomina Dag Erik Asbjornsen w swej ksiażce ‘Cosmic dreams at play’ Diez nigdy pósniej nie zagrał z taka energia. Muzycy, zniechęceni brakiem sukcesu komercyjnego rozwiazali grupę pod koniec 1970 r. Diez po rozwiazaniu grupy współpracował z grupami: Emergency, Atlantis, Randy Pie, Karthago, Ihre Kinder, a ponadto tworzył duety z Peterem Maffayem oraz Colinem Hadkinson, jest podobno jedynym gitarzysta który akompaniował Jimiemu Hendrixowi, Chuckowi Berryemu oraz Little Richardowi. W 2000 r. Wydał swoja pierwsza płytę solowa. Zainteresowanych losami Dieza odsyłam do strony: http://members.tripod.com/~nessaja/diez.html Warto wspomnieć że brat Dieza -Stephan jest również gitarzysta i był członkiem grupy Agitation Free. O pozostałych członkach grupy Armaggedon słuch zaginał.
Dyskografia:
LP: Armaggedon - (Kuckuck 2375 003) 1970, (na płycie CD wydana w 1991 r przez firmę Ohrwalsch w nakładzie 1000 egzempl.):
Round (4:11)
Open (7:30)
Oh man (6:00)
Rice Pudding (9:40)
People talking (5:02)
Better by you, better than me (4:36)

3.Polska grupa muzyczna wykonująca Death metal, powstała w październiku 1986 roku w Kwidzynie. Wraz z zespołami takimi jak Vader i Imperator zaliczana jest do prekursorów Death metalu w Polsce.

W trakcie istnienia zespół uczestniczył w wielu festiwalach metalowych w kraju. Był najjaśniejszym punktem festiwalu Drrrama ‘89, na którym zespół otrzymał wyróżnienie, czy choćby Thrashfest ‘89. W tym czasie grupa wydała demo „Czas Przetrwania”. Taśma został bardzo dobrze przyjęta w środowisku podziemia, ukazało się wiele artykułów w zinach.

W roku 1990 nagrania zespołu ukazały się na składance Beergasm Party, zarejestrowanej w trakcie występu na festiwalu Metal Bayzel razem z Imperator. W lipcu na festiwalu Drrrama ‘90 po raz pierwszy zaprezentowano utwory z przygotowywanej nowej kasety demo „Dead Condemnation”. Materiał ten został zarejestrowany w warszawskim studio CCS. Jakość techniczna kasety znacznie odbiegała od wcześniejszych wydawnictw zespołu. „Dead Condemnation” ukazało prawdziwe oblicze Armagedon, a utwór „Fate” zaskakiwał charakterystycznym motywem orientalnym i wprost przytłaczał ciężarem brzmienia. Tym wydawnictwem zespół ugruntował swoją pozycję w środowisku. Następstwem tego były negocjacje z angielską wytwórnią Peaceville Records, dla której nagrywali My Dying Bride, czy Paradise Lost. W dniu 13 lipca 1992 roku Armagedon podpisał opiewający na trzy płyty kontrakt z Peaceville. Po czasie euforii przychodzi rozczarowanie - z winy Peaceville Records zespół nie może realizować założeń wynikających z kontraktu.

Mimo niepowodzenia zespół nagrywa nowy materiał - „Invisible Circle”, które jest ukoronowaniem twórczości grupy. Zespół określił to wydawnictwo jako koncept-album. Muzyka zaprezentowana na tym wydawnictwie jest świeża, bezkompromisowa, zagrana technicznie i z polotem. Materiał zarejestrowany został w Modern Sound Studio w Gdyni. Zespół ponadto zapisał w tym okresie tj. 16.11.1991 udany występ na Death Metal Festival obok takich zespołów jak: Tiamat, Dismember,Grave czy Morgoth.

Po wielu perturbacjach w 1994 roku Armagedon zawiesił działalność.

Muzycy:

Aktualny skład zespołu

* Sławomir Maryniewski - śpiew
* Romuald Czyczyn-Egierd - perkusja
* Tomasz Solnica - gitara basowa
* Krzysztof Maryniewski - gitara elektryczna

Dyskografia:

* (1988) Armagedon (Demo)
* (1989) Czas Przetrwania (Demo)
* (1991) Dead Condemnation (Demo Carnage Records)
* (1993) Invisible Circle (CD Carnage Records)
Edytowana przez [usuniętego użytkownika] dnia 16 XII 2008, 8:29

Cała zawartość tej strony pochodząca od użytkowników jest dostępna zgodnie z warunkami Creative Commons Attribution/Share-Alike License.
Tekst może być również dostępny zgodnie z warunkami licencji wolnej dokumentacji GNU.

Fakty

Wygenerowano na podstawie faktów oznaczonych w wiki.

Brak danych na temat tego wykonawcy

Oglądasz wersję nr 3. Zobacz starsze wersje, lub dyskutuj na temat tego opisu wiki.

Możesz także zobaczyć listę wszystkich ostatnich zmian wiki lub wiki polecane dla Ciebie.