Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Śmierć Kliniczna

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Śmierć Kliniczna – polski zespół punkrockowy. Powstał w 1981 roku w Gliwicach założony przez gitarzystę Dariusza Duszę, basistę Wojciecha Jaczyczko, perkusistę Marka Czapelskiego i wokalistę Jerzego Mercika. Autorami tekstów dla zespołu byli Dariusz Dusza i Wojciech Kurdziel. W 1982 wystąpili na Festiwalu w Jarocinie co zostało udokumentowane w krótkim filmie z festiwalu „Jarocin 82” (reż. Paweł Karpiński). W 1983 roku do zespołu dołączył drugi wokalista Jacek Szafir i już z nim „Śmierć Kliniczna” występowała na festiwalach: w Opolu, FAMA w Świnoujściu, Rockowisko w Łodzi i FMR w Jarocinie oraz nagrała pierwszego singla. W 1984 roku zespół nagrał drugiego singla, ponownie odwiedził festiwale i zakończył działalność: po festiwalu jarocińskim odszedł z zespołu Dariusz Dusza (zakładając Absurd), natomiast pozostali muzycy wraz z Ireneuszem Zawadzkim - gitara i Leszkiem Biolikiem - gitara i śpiew, próbują grać zupełnie nowy repertuar, całkowicie odmienny od dotychczasowego. W połowie 1985 roku w klubie „Remont” w Warszawie miał miejsce pierwszy (i niestety ostatni) koncert nowej „Śmierci”. Muzyka stanowiła mieszankę ostrego rockowego grania plus fusion z jazz rockiem i była całkowitym zaskoczeniem dla dotychczasowych fanów zespołu. W rezultacie Marek Czapelski zostaje w Warszawie, Szafir wyjeżdża do Grecji, a pozostali muzycy wracają na Śląsk. Jesienią 1985 r., po powrocie Szafira, powstaje zespół R.A.P. Dziś trzon Śmierci Klinicznej, Dariusz Dusza i Mercedes współtworzą reggowo-punkową grupę DiM, która w styczniu 2007 nagrała swój pierwszy album.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

2 153słuchaczy w sumie
33 191scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Najczęściej słuchane przez