Odkryj nową muzykę

Last.fm jest serwisem do odkrywania muzyki, dzięki spersonalizowanym propozycjom przygotowanym dla ciebie, na podstawie muzyki, której słuchasz.

Uruchom swój profil Last.fm Zamknij okno

Édith Piaf

Tagi

Tagi wszystkich

Więcej tagów

Biografia

Édith Piaf, właściwie Édith Giovanna Gassion (ur. 19 grudnia 1915 w Paryżu, zm. 11 października 1963 w Grasse) – pieśniarka francuska.

Młodość i dzieciństwo spędziła na ulicach Paryża; porzucona przez matkę, śpiewaczkę kawiarnianą, i wychowywana częściowo przez babkę (właścicielkę domu publicznego), a częściowo przez ojca, który ze względu na swą pracę cyrkowca pozostawał w ciągłej podroży. Do 7 roku życia Édith była prawie niewidoma (katarakty nabawiła się zaraz po urodzeniu). W wieku 7 lat Édith odzyskała wzrok (wierzyła, że to dzięki świętej Teresie z Lisieux, do której odbyła z babką pielgrzymkę). Gdy miała 15 lat, zajęła się ulicznym śpiewaniem wraz ze swą siostrą Simone Berteaut (Ludwik Gassion był ojcem zarówno Édith Piaf jak i Simone Berteaut, miały jednak różne matki).

Została odkryta w 1935 r. przez jednego z impresariów - Louisa Leplée i rozpoczęła występy w kabarecie „Le Gerny’s” przy Champs-Élysées, pod pseudonimem „La Môme Piaf” (Wróbelek), który stał się później znany milionom wielbicieli jej talentu. W 1936 r. miała pierwsze nagranie dla wytwórni Polydor. W czasie wojny występowała w lokalach, współpracując z francuskim ruchem oporu.

Słynęła z niebywałej ekspresji i dramatyzmu w wykonywaniu piosenek specjalnie dla niej pisanych. Jej chropowaty i stosunkowo niski głos kontrastował z drobną sylwetką (147 cm), co fascynowało widzów m.in. w paryskiej Olympii, z którą była przez lata związana.

Śpiewała także w USA, odnosząc spore sukcesy. Oprócz jej talentu, widzów przyciągała otaczająca Piaf legenda, wynikająca z jej przeszłości, a także nieudane związki uczuciowe, które z jednej strony zwiększały dramatyzm jej recitali, a z drugiej pogłębiały chorobę, z którą zmagała się heroicznie do końca życia.

Wideo

Najpopularniejsze albumy

Trend słuchacza

631 970słuchaczy w sumie
12 420 611scrobbli w sumie
Trend ostatnich odsłuchań:

Rozpocznij scrobblowanie i śledź historię swoich utworów

Użytkownicy Last.fm scrobblują muzykę, której słuchają w iTunes, Spotify, Radiu oraz w ponad 200 innych odtwarzaczach muzyki.

Utwórz profil w Last.fm

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.

Słuchają teraz

Najczęściej słuchane przez