Najczęściej zadawane pytania

Scrobbling

Czym jest scrobbling?
Scrobbling utworu odbywa się w czasie jego odsłuchiwania, nazwa utworu jest wysyłana do Last.fm i dodawana do twojego muzycznego profilu.

Gdy zarejestrujesz się i pobierzesz oprogramowanie Last.fm, możesz automatycznie scrobblować utwory, których słuchasz na komputerze lub odtwarzaczu iPod. Rozpocznij scrobbling i zobacz, których wykonawców słuchasz najczęściej. Utwory, których słuchasz, pojawią się w twoim profilu Last.fm, tak by inni też mogli je zobaczyć.

Miliony utworów są scrobblowane każdego dnia. Te dane pomagają Last.fm organizować i polecać muzykę użytkownikom; używamy ich do tworzenia spersonalizowanej muzyki oraz propozycji wydarzeń dla ciebie.
Czego mogę używać do scrobblowania muzyki, której słucham?
Jeśli słuchasz muzyki w Odtwarzaczu muzyki na stronie, automatycznie będzie scrobblowany do Twojego profilu każdy utwór, którego będziesz słuchać (jeśli jesteś zalogowany i odsłuchasz co najmniej 50% długości utworu).

Możesz także skorzystać z naszego oprogramowania Last.fm, aby scrobblować wszystko czego słuchasz w swoim odtwarzaczu multimedialnym lub iPodzie. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego oprogramowania Last.fm, zajrzyj do naszej kategorii w FAQ ”Scrobbler Last.fm”, aby dowiedzieć się, na jakich systemach operacyjnych i odtwarzaczach multimedialnych działa.
W razie pytań lub problemów ze scrobblerem, możesz odwiedzić nasze forum pomocy technicznej, gdzie uzyskasz pomoc.

Z jakich innych scrobblerów mogę korzystać?
Istnieje także wiele innych wtyczek i aplikacji firm trzecich, które pozwolą na scrobblowanie muzyki do Last.fm. Wiele z nich możesz znaleźć w dziale Build, kategoria “Scrobblers”.

Pamiętaj jednak, że korzystając z wtyczki lub aplikacji firmy trzeciej, nie uzyskasz z naszej strony żadnej pomocy odnośnie ich używania. Ponieważ nie są one tworzone przez nas, zalecamy kontakt z odpowiednimi twórcami lub przejrzenie for, jeśli będziesz miał z nimi jakiekolwiek problemy.
Odnosi się to także do starych wtyczek Audioscrobbler, która nie są już przez nas oficjalnie wspierane. Możesz ich używać, ale pamiętaj, że nie oferujemy pomocy technicznej w ich obsłudze lub konfiguracji. (PS: Szukasz starych wtyczek? Do Winampa możesz pobrać tutaj, a dla Windows Media Player tutaj.)
Co się stanie, jeżeli scrobbluje offline i moje utwory nie są natychmiast wysyłane?
Jeśli scrobblujesz bez podłączenia do Internetu Scrobbler Last.fm zachowa w swojej pamięci wszystkie utwory, których słuchałeś.. Możesz to sprawdzić klikając "Diagnostyka" w menu "Pomoc" i powinny się tam pojawić zapamiętane, niewysłane utwory. Zostaną one przesłane do Last.fm przy kolejnym połączeniu z Internetem.

Masz dwa tygodnie na przesłanie swoich scrobbli do profilu Last.fm, w przeciwnym wypadku zostaną one unieważnione. Należy o tym pamiętać, kiedy scrobblujesz muzykę, nie będąc podłączonym do internetu przez dłuższy czas lub jeśli przez dłuższy czas nie synchronizowałeś swojego iPoda.