Najczęściej zadawane pytania

Scrobbling

Czym jest scrobbling?
Scrobbling utworu odbywa się w czasie jego odsłuchiwania, nazwa utworu jest wysyłana do Last.fm i dodawana do twojego muzycznego profilu.

Gdy zarejestrujesz się i pobierzesz oprogramowanie Last.fm, możesz automatycznie scrobblować utwory, których słuchasz na komputerze lub odtwarzaczu iPod. Rozpocznij scrobbling i zobacz, których wykonawców słuchasz najczęściej. Utwory, których słuchasz, pojawią się w twoim profilu Last.fm, tak by inni też mogli je zobaczyć.

Miliony utworów są scrobblowane każdego dnia. Te dane pomagają Last.fm organizować i polecać muzykę użytkownikom; używamy ich do tworzenia spersonalizowanych stacji radiowych i wielu innych rzeczy.
Czego mogę używać do scrobblowania muzyki, której słucham?
Jeśli słuchasz muzyki na stronie Last.fm, odtwarzacz na stronie automatycznie będzie scrobblował do Twojego profilu każdy utwór, którego będziesz słuchać (jeśli jesteś zalogowany i odsłuchasz co najmniej 50% długości utworu; 30 sekundowe podglądy nie będą scrobblowane).

Możesz także skorzystać z naszego oprogramowania Scrobbler Last.fm, aby odtwarzać i scrobblować radio last.fm na swoim komputerze oraz scrobblować wszystko, czego słuchasz w swoim odtwarzaczu medialnym lub iPodzie. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego oprogramowania Scrobbler, zajrzyj do naszej kategorii w FAQ ”Scrobbler Last.fm”, aby dowiedzieć się, na jakich systemach operacyjnych i odtwarzaczach multimedialnych działa.
W razie pytań lub problemów ze scrobblerem, możesz odwiedzić nasze forum pomocy technicznej, gdzie uzyskasz pomoc.

Z jakich innych scrobblerów mogę korzystać?
Istnieje także wiele innych wtyczek i aplikacji firm trzecich, które pozwolą na scrobblowanie muzyki do Last.fm. Wiele z nich możesz znaleźć w dziale Build, kategoria “Scrobblers”.

Pamiętaj jednak, że korzystając z wtyczki lub aplikacji firmy trzeciej, nie uzyskasz z naszej strony żadnej pomocy odnośnie ich używania. Ponieważ nie są one tworzone przez nas, zalecamy kontakt z odpowiednimi twórcami lub przejrzenie for, jeśli będziesz miał z nimi jakiekolwiek problemy.

Odnosi się to także do starych wtyczek Audioscrobbler, która nie są już przez nas oficjalnie wspierane. Możesz ich używać, ale pamiętaj, że nie oferujemy pomocy technicznej w ich obsłudze lub konfiguracji. (PS: Szukasz starych wtyczek? Do Winampa możesz pobrać tutaj, a dla Windows Media Player tutaj.)
Co się stanie, jeżeli scrobbluje offline i moje utwory nie są natychmiast wysyłane?
Jeśli scrobblujesz bez podłączenia do Internetu Scrobbler Last.fm zachowa w swojej pamięci wszystkie utwory, których słuchałeś.. Możesz to sprawdzić klikając "Diagnostyka" w menu "Pomoc" i powinny się tam pojawić zapamiętane, niewysłane utwory. Zostaną one przesłane do Last.fm przy kolejnym połączeniu z Internetem.

Masz dwa tygodnie na przesłanie swoich scrobbli do profilu Last.fm, w przeciwnym wypadku zostaną one unieważnione. Należy o tym pamiętać, kiedy scrobblujesz muzykę, nie będąc podłączonym do internetu przez dłuższy czas lub jeśli przez dłuższy czas nie synchronizowałeś swojego iPoda.