Wianki 2013

Festival
Przeszłe wydarzenie
Piątek 21 czerwca 2013 Niedziela 23 czerwca 2013

Festiwalowa lista wykonawców (15 wykonawców)

Twoja kompatybilność jest nieokreślona

Nie jesteś członkiem Last.fm?

Zarejestruj się i wykorzystaj swój muzyczny gust, aby otrzymać spersonalizowaną festiwalową kompatybilność.

Należysz już do Last.fm?

Zaloguj się, aby zobaczyć swoją kompatybilność.

Wydrukuj listę wykonawców
Odtwórz listę festiwalową

Zdjęcia

Ładowanie zdjęć…

Otaguj swoje zdjęcia w Flickr

Pokaż swoje obrazki dla tego wydarzenia, tagując je w flickr.com za pomocą tego taga:

Flickr

Trzy dni wypełnione koncertami, zróżnicowana stylistyka, a przede wszystkim krakowscy artyści – tak zapowiadają się tegoroczne Wianki w Krakowie. Zapraszamy tradycyjnie nad Wisłę, od 21 do 23 czerwca. Na scenie ustawionej przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) wystąpią: Natalia Przybysz, Czerwono-Czarni, Piotr Orzechowski i Marcin Masecki, FairyTaleShow, Magda Brudzińska, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble (z projektem Zaczarowany Helikon), a także znakomite zespoły: Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Capella Cracoviensis.

– Proponujemy publiczności nową jakość i mamy nadzieję, że nasz pomysł się spodoba – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Po raz pierwszy Wianki potrwają trzy dni, a każdy z nich będzie miał inną stylistykę: od klasyki, poprzez jazz, po world music. Tradycyjnie nie zabraknie również pokazu sztucznych ogni.

Trzydniowe święto powitania lata rozpocznie się w piątek (21 czerwca) o godz. 20.00 nadzwyczajnym koncertem zamykającym sezon w krakowskiej Filharmonii. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod kierunkiem niekwestionowanego mistrza batuty Antoniego Wita, złożą hołd Giuseppe Verdiemu i Richardowi Wagnerowi – największym kompozytorom w historii opery, których 200. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. W niecodziennej plenerowej scenerii zabrzmią fragmenty ich najsłynniejszych dzieł, takich jak Lohengrin, Holender Tułacz czy Tannhäuser Wagnera oraz Moc przeznaczenia, Trubadur, Traviata, Nabucco i Aida Verdiego.

Sobota (22 czerwca) upłynie pod znakiem klasyki i jazzu. O godz. 17:30 rozpocznie się Zaczarowany Helikon, projekt z udziałem m.in.: Krystyny Prońko, Grażyny Łobaszewskiej i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble. Działający od 1956 roku przy ul. św. Marka 15 klub Helikon funkcjonuje w polskim świecie jazzowym jako miejsce mityczne i wyjątkowe, jawiące się jako kolebka i kuźnia jazzu, ukochana przez całą czołówkę muzyków przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz artystyczną bohemę Krakowa. Tutaj karierę rozpoczynali Wojciech Karolak, Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Adam Makowicz, Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko i wielu innych jazzmanów. Muzyka Helikonu ożyje podczas sobotniego koncertu: swoje największe przeboje zaśpiewają Krystyna Prońko (Małe tęsknoty, Jesteś lekiem na całe zło), Grażyna Łobaszewska (Czas nas uczy pogody, Brzydcy), Ola Dudziak (Jesteś wyspą), Ewa Zgoda i Przemek Kleczkowski (Majowy sen), a koncert poprowadzi Grzegorz Heromiński.

O godz. 19.30 na scenie pojawią się najbardziej rozchwytywani polscy pianiści młodego pokolenia: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Marcin Masecki, którzy zaprezentują nowatorskie i zaskakujące interpretacje koncertów klawesynowych Jana Sebastiana Bacha. Masecki i Orzechowski – barwne postaci o wyrazistym stylu i mocnych osobowościach – spotkają się w Krakowie, by wraz ze święcącym triumfy zespołem muzyki dawnej i wizytówką Krakowa – Capellą Cracoviensis – na nowo odczytać i zreinterpretować wybrane dzieła klawesynowe Bacha. Posłużą im do tego elektroakustyczne instrumenty o oryginalnym, nietuzinkowym brzmieniu: Orzechowski zagra na pianie Rhodesa, a Masecki na pianie Wurlitzera. Finał tego spektakularnego projektu to pojedynek wizji, fuzja pomysłów i jazzowej improwizacji – pianiści zagrają bowiem Koncert podwójny c-moll BWV 1062 poszerzony o jazzowe kadencje.

O godz. 21.00 zapraszamy na koncert FairyTaleShow. Na wyjątkowym krakowskim koncercie zatytułowanym We are always in Backwords nie zabraknie protest songów i rock’n’rollowych sztandarów. W programie koncertu także różnorodne autorskie kawałki, stare szlagiery i te zupełnie nowe, a dodatkowo parę coverów we własnych, śmiałych aranżacjach, dobrze przyjętych przez jury programu Must Be The Music. Tylko muzyka.

O godz. 22.30 zapraszamy natomiast na pokaz sztucznych ogni.

Wiankową niedzielę (23 czerwca) otworzy o godz. 15.00 koncert Czerwono-Czarnych – pierwszego polskiego zespołu rockandrollowego (nazywanego u nas pół wieku temu big beatem). Przez wiele lat muzycy brylowali na polskich i zagranicznych estradach, koncertując m.in. w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. 13 kwietnia 1967 roku formacja wystąpiła w Warszawie u boku The Rolling Stones. Ich hity: O mnie się nie martw, Trzynastego, Dwudziestolatki i Jedziemy autostopem śpiewała cała Polska.

W krakowskim koncercie Czerwono-Czarnych wystąpią same gwiazdy, muzycy, którzy przez wiele lat stanowili trzon zespołu: Wiesław Bernolak, Piotr Puławski i Tomasz Jaśkiewicz (gitary), saksofonista Zbigniew Bizoń, klawiszowiec Ryszard Poznakowski, perkusista Jan Knap i basista Wojciech Rapa. Zgodnie z tradycją Czerwono-Czarnych, śpiewać będą z nimi młode talenty: Dorota Osińska (finalistka The Voice of Poland), Agnieszka Wajs (młoda aktorka występująca w monodramie poświęconym Karin Stanek) oraz dwie szczecińskie piosenkarki (Szczecin to wieloletnia rezydencja Czerwono-Czarnych): Barbara Włodarczyk i Natalia Pastewska. Zaśpiewa również Piotr Puławski, którego fani pamiętają z legendarnej grupy Polanie.

O godz. 18.00 publiczność przeniesie się w klimaty world music za sprawą Magdy Brudzińskiej, która wraz z zaprzyjaźnionymi krakowskimi muzykami zaprezentuje utwory z wydanej 15 kwietnia płyty Colorovanka. To świeże spojrzenie na muzykę etniczną, odważne połączenie tradycyjnych piosenek i instrumentów z elektronicznymi brzmieniami. Płyta narodziła się na krakowskim Kazimierzu, gdzie wielką popularnością cieszy się muzyka aszkenazyjska (klezmerska) i bałkańska, a melodie i języki mieszają się ze sobą, tworząc niepowtarzalny klimat dzielnicy: to właśnie on był główną inspiracją do stworzenia nowego materiału. Muzycy, którzy od kilkunastu lat eksperymentują z różnymi stylami, zebrali wszystkie kolory Kazimierza w jedną muzyczną Colorovankę.

Natalia Przybysz (wokalistka zespołu Sistars) po nagraniu dwóch solowych albumów przygotowała - pod pseudonimem Natu - projekt dedykowany Janis Joplin, z okazji 50-lecia jej debiutu artystycznego. W programie obok hitów psychodelicznego rocka takich jak Piece of my heart, Try, Me and Bobby McGee, znajdziemy również subiektywną mieszankę utworów z repertuaru amerykańskiej legendy, które szczególnie pokochała Natu. Wśród nich m.in. tytułowy Kozmic Blues, One night stand, Tell Mamma, Last time, Maybe, Move Over i Half Moon. Na Wiankach w Krakowie artystka wystąpi o godz. 20.00 z zespołem w składzie: Jurek Zagórski (gitara), Hubert Zemler (perkusja), Filip Jurczyszyn (bas), Mariusz Obijalski (instrumenty klawiszowe), Marcin Gańko (saksofon), Rafał Gańko (trąbka) i Tomasz Dworakowski (puzon).
Poleć wydarzenie:

Dyskusja

Chcesz porozmawiać o zespołach, scenach lub planach festiwalowych?
Rozpocznij konwersację na naszym forum

Shoutbox

Zostaw komentarz. Zaloguj się w Last.fm lub zarejestruj.
 • Carniivean

  Co to za akcja, wrzucać Przybysz zamiast Kennedego?!

  17 VI 2013 Odpowiedz
 • KBFestiwalowe

  Z przykrością informujemy, że zaplanowany na niedzielę (23 czerwca) o godz. 20.00 koncert East meets East Nigela Kennedy’ego i zespołu Kroke nie odbędzie się. Równocześnie, wszystkich krakowian i turystów zapraszamy na niezwykłe muzyczne wydarzenie wieńczące tegoroczną edycję Wianków w Krakowie - koncert Natalii Natu Przybysz KOZMIC BLUES. Więcej na: www.wianki.krakow.pl

  17 VI 2013 Odpowiedz
 • aryss88

  @z_wieza , analogicznie ja tez nie spodziewalem sie ze taki dzien nadejdzie

  18 V 2013 Odpowiedz
 • nnbobak

  Niestety, dla mnie to już jest tylko straszny spęd, plus kolejki do toalety kiedy jeszcze tłum jest wystarczająco cierpliwy i trzeźwy a potem to już gdzie popadnie... nic mnie nie przekona do wianków, nie w takiej formie.

  13 V 2013 Odpowiedz
 • z_wieza

  Nie myślałem, że doczekam takiego dnia, ale "Wybierasz się na Wianki 2013 w Bulwary Wiślane."

  9 V 2013 Odpowiedz
 • KBFestiwalowe

  Trzy dni wypełnione koncertami, zróżnicowana stylistyka, a przede wszystkim krakowscy artyści – tak zapowiadają się tegoroczne Wianki w Krakowie. Zapraszamy tradycyjnie nad Wisłę, od 21 do 23 czerwca. Na scenie ustawionej przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) wystąpią: Nigel Kennedy i Kroke, Czerwono-Czarni, Piotr Orzechowski i Marcin Masecki, Magda Brudzińska, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble (z projektem Zaczarowany Helikon), a także znakomite zespoły: Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Capella Cracoviensis. Więcej o artystach i koncertach na www.wianki.eu.

  9 V 2013 Odpowiedz
 • shanxy7

  Wianki w Krakowie: Po długim weekendzie podamy Wam wszystkie informacje dotyczące tegorocznych Wianków. --> ze strony Wianków na facebooku ;)

  4 V 2013 Odpowiedz
 • rummis

  ktoś wie cokolwiek o planowanych zespołach? c:

  3 V 2013 Odpowiedz

Byłe(a)ś tam?

Ładowanie…
Ładowanie…

Recenzje

Nikt jeszcze nie zrecenzował tego wydarzenia.

Zrecenzuj to wydarzenie

Powiązane wydarzenia

Zobacz więcej

Ostatnia aktywność

 • Ciepiel92 był zainteresowany Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Październik 2013
 • olsss brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Październik 2013
 • RaZielus brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Sierpień 2013
 • palciia brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Lipiec 2013
 • PearlGirl89 brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Lipiec 2013
 • flisu666 brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Lipiec 2013
 • gotaikhan brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Czerwiec 2013
 • justyna_m była zainteresowana Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Czerwiec 2013
 • ThePeero brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Czerwiec 2013
 • justinhbk brał udział w Wianki 2013 w Bulwary Wiślane. Czerwiec 2013